Erdemir'e 75 milyon dolarlık liman

Hürriyet Haber
13 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 1998 - 00:01

Başbakan Mesut Yılmaz tarafından bugün açılışı yapılacak Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) limanının, 75 milyon dolara malolduğu ve 150 bin DWT'lik gemilerin yanaşabileceği bildirildi. Limanın kargo vinçleri kapasitesiyle Karadeniz'in en büyüğü olacağı ve rıhtımların uzunluğunun bin 344 metreyi bulacağı kaydedildi.

Su derinliği 20 metre, römorkör çekme gücü 120 ton olan limanda 11 vinç bulanacağı, bunlardan dördünün saatte bin 500 ton dökme-boşaltma yapabileceği bildirildi.

Fabrikanın yılda 3 milyon 300 bin tona yaklaşan nihai üretim kapasitesiyle Avrupa'nın sayılı büyük demir çelik tesislerinden biri olduğu vurgulandı.

Erdemir'den yapılan açıklamada, şöyle denildi: ‘‘Erdemir, yeni limanın hizmete açılmasıyla birlikte başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere ülkemizin sanayi ve ticaret faaliyetlerine büyük canlılık kazandıracaktır. Erdemir Limanı, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın hammadde ve yarı mamül üretimi için gerekli malzemelerin tamamına yakınıyla mamüllerin yüzde 35'inin deniz yoluyla sevkedilmesini sağlamaktadır. ’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı