Erdemir'de özelleştirme Rusya'ya endekslendi

Hürriyet Haber
08 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 1998 - 00:01

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Erdemir'deki yüzde 51.66'lık kamu payının bir bölümünün satışı için ekim ayı sonlarında roadshow'a çıkılacağını açıkladı. Başkanlık, Rusya krizi nedeniyle, istenen fiyat teklifinin alınamaması durumunda satışın ertelenebileceğini belirtti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş'de bulunan yüzde 51.66 oranındaki kamu payının bir bölümünün özelleştirilmesi için ekim ayı sonunda Roadshow'a (tanıtım) çıkacak. ÖİB yetkilileri, Rusya krizinden sonra demir çelik sektörünün genel durumunun çok önemli bir hale geldiğini belirterek, Erdemir'in özelleştirilmesi konusunda piyasaların çok belirleyici bir rol oynayacağını vurguladılar. Erdemir'de bulunan yüzde 51.66 oranındaki kamu payının yüzde 15-20'sinin özelleştirilmesi için, ekim sonunda çıkılacak roadshowlarda, yurtdışı fonlardan iyi bir talep alınamaması durumunda satışın ertelenebileceğini de ifade eden yetkililer, ‘‘kamuoyunun içine sinmeyecek düşük bir fiyatla, piyasalara rağmen’’ özelleştirmenin yapılmasının sözkonusu olmadığını kaydettiler.

ÖİB yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Erdemir'in özelleştirilmesinin Kasım ayı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

İŞ BANKASI MODELİ

Bu arada Erdemir'in halka arzında, Türkiye İş Bankası modeli izlenecek. ÖİB'nin geçmişte yüzde 60 yurtdışı, yüzde 40 yurtiçi şeklinde bir uygulaması olduğunu hatırlatan yetkililer, Erdemir için yurtiçi talebin çok iyi gelmesi durumunda yurtiçine de ağırlık verilebileceğini belirttiler.

Erdemir'in halka arzında, HSBC İnvestment Banking (Hong Kong Shangai Banking Coorporation) aracılık edecek.

ATAKÖY GRUBU

ÖİB, Emlakbank iştirakleri Ataköy grubu şirketleri için de, önümüzdeki günlerde ilana çıkacak. ÖİB yetkilileri, sözkonusu şirketler için Maliye ve Turizm Bakanlığı'nın görüşlerinin istendiğini, bu görüşlerin gelmesini takiben 2-3 hafta sonra ilana çıkılacağını bildirdiler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı