Erdemir ihalesi bugün yapılıyor

Hürriyet Haber
04 Ekim 2005 - 12:19Son Güncelleme : 04 Ekim 2005 - 12:19

Erdemir'in yüzde 46.12'lik bölümünün özelleştirilmesine ilişkin bugün saat 16.00'da yapılacak. Alıcı firma ihalede fiyatını peşin esasına göre verecek. Vadeli seçeneğin tercih edilmesi durumunda yıllık yüzde 7 dolar faizi üzerinden ödeme iki yılda yapılacak.

Erdemir'in yüzde 46.12'lik bölümünün özelleştirilmesine ilişkin bugün saat 16.00'da yapılacak ihalede izlenecek yöntem belli oldu. İhalede öncelikle elemesiz bir yazılı tur yapılacak, ardından yapılacak iki elemeli yazılı turda iki firma pazarlık görüşmelerinin dışında kalacak. Ardından ihale komisyonunun belirleyeceği bir başlangıç tutarı veya yazılı turlarda alınan en yüksek teklif tutarı üzerinden açık artırmaya geçilecek.

Açık artırmada son teklifin alınmasının ardından ihale teknik olarak sonuçlanmış olacak. Komisyonunun karar vermesi halinde Rekabet Kurumu'nun görüşünü müteakip sonuç Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun onayına sunulacak. İhaleyi kazanan firma şartname gereği Türkiye Kalkınma Bankası'na ait yüzde 3.17 oranındaki Erdemir hissesini de aynı fiyat, usul ve esaslara göre satın almak zorunda olacak.

Şartnamede öngörülen yatırım taahhüdü ile Erdemir'in kapasitesinin ikiye katlanması hedeflenirken, alıcı firmadan, yatırımların karşılığı 500 milyon dolarlık banka teminat mektubu da alınacak. Yine şartname gereği Erdemir çalışanları için istihdam garantisi bulunurken, Erdemir'de altın hisse uygulamasına gidilecek.

ÖDEME

İhalede Amerikan Doları cinsinden verilecek teklifler peşin esasına göre olacak. Ödemelerin vadeli yapılması halinde alıcı firma veya konsorsiyum, ihale bedelinin yüzde 50'sini peşin, yıllık yüzde 7 dolar faizi üzerinden iki yılda eşit taksitlerle ödeyebilecek.

Bu arada, Erdemir'in dün itibariyle tamamının borsa değeri 3 milyar 223 milyon doları buluyor. Dolayısıyla bugün idare tarafından satışa sunulan yüzde 46.12'lik bölümün borsa değeri 1 milyar 489 milyon dolara karşılık geliyor.

ERDEMİR'E DEVREDİLEN ŞİRKETLER

Bu arada, İsdemir'de (İskenderun Demir Çelik İşletmeleri) bulunan yüzde 100 oranındaki idare hissesi 50 milyon dolar bedel üzerinden 2001 yılında Erdemir'e devredilmişti.

Çelbor (Çelik Çekme Boru Sanayi A.Ş.) hisselerinin tamamı da 2002 yılında 100 bin dolar karşılığı Erdemir'e verilmişti. Geçen yıl da Divhan'ın (Divriği-Hekimhan madenleri A.Ş.) özelleştirilmesi amacıyla çıkılan ihalede 28.5 milyon dolar ile Erdemir en yüksek teklifi vermiş ve bu şirketi kendi bünyesine katmıştı.

KİMLER KATILIYOR

Erdemir ihalesinde, Oyak, NLMK, Mittal, Arcelor, Ereğli Ortak Girişim Grubu ile Nurol-Limak-Özaltın alkol pazarlama-Severstal ortak girişim grubu yarışacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı