"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Erdemir’den Hekimhan’a 300 milyon dolarlık yatırım göründü

SANIRIM iki yıl kadar önceydi. Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, kentteki görevine yeni başlamış, başta Malatya Eğitim Vakfı (MEV) olmak üzere İstanbul’daki Malatyalı işadamları Pera Palas Oteli’nde kendisine "hoşgeldin" yemeği düzenlemişti.

O günlerde Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı yürüten şimdinin AKP Milletvekili Mücahit Fındıklı, kendisine ulaşan bilgiyi aktardı: "Oyak Holding’e geçen Erdemir, Hekimhan ilçemize demir-çelik tesisi yapacakmış. Orada önemli demir madeni yatağı var."

Mücahit Fındıklı bilgiyi Hekimhan Belediye Başkanı’ndan almıştı: "Belediye Başkanı’nın söylediğine göre 300 milyon dolarlık yatırım söz konusu olacakmış. Düşünsene kaç kişi ekmek yiyecek oradan."

Bu bilgi üzerine hemen Oyak Holding’de Genel Müdür Coşkun Ulusoy’un danışmanı Asaf Ardak’ı aradım. Ardak, "İskenderun ve Ereğli’ye gideceğiz. Gelirsen orada sorunun yanıtını da alabilirsin."

Coşkun Ulusoy ve yardımcısı Aydın Müderrisoğlu’nun başında bulunduğu ekiple önce İskenderun’da İsdemir turu yaptık, ardından da Ereğli’ye geçip, Erdemir’i gezdik. Orada Müderrisoğlu’na sordum: "Malatya’nın Hekimhan ilçesinde yeni yatırım planınız varmış."

Müderrisoğlu, o günlerde çok başlangıç aşamasında olan bu çalışmayı fazla açmak istemedi: "Erdemir ve İsdemir’i yeni devraldık. Buralarda öncelikli işlerimizi tamamladıktan sonra Hekimhan’a yatırım gündeme gelebilir. Konuşmak için çok erken."

Akbank’ın Euromoney’den "Türkiye’nin En İyi Private Banking Ödülü"nü aldığı törene katılmak için Londra’ya giderken de dönüşte de Aydın Müderrisoğlu’yla aynı uçağa denk geldik. Müderrisoğlu’nun yanında Erdemir Yönetim Kurulu Başkanvekili Dinç Kızıldemir vardı. Londra dönüşü Hekimhan’a yatırımla ilgili son durumu sordum:

- Hekimhan’a yatırım konusunda epey yol aldığınızı duydum doğru mu?

Müderrisoğlu,
yanında oturan Dinç Kızıldemir’i işaret edip, onun bu yatırımla daha yakından ilgilendiğine vurgu yaptıktan sonra yanıtladı:

- Çalışmalarımız ilerledi. Yakında Hekimhan’da yatırım için kazma vurma aşamasına geliriz.

- Yatırımın parasal boyutu ne olacak?

- Birkaç yüz milyon dolar gibi görünüyor.

- 300 milyon dolardan söz ediliyordu...

- Olabilir...

- Temel ne zaman atılır? Kaç kişilik istihdam yaratır?

- Temel için izinleri bekliyoruz. Tam çalışmaya başladığında 1000 kişiye iş kapısı olur...

Doğu’ya 300 milyon dolar dolayında yatırım, 1000 kişiye istihdam kapısı...

Oyak’ın, Erdemir’in böyle bir adımını kimse bekletmek istemez değil mi?

Türban gürültüsü varken AB gürültüsü duyulur mu

GEÇEN gün Mehmet Ali Birand’dan bir mesaj aldım. Birand, Kriter Dergisi için Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’la yaptığı söyleşiyi eklediği mesajında, "AKP’nin Avrupa Birliği (AB) projesini unutmaya başladığına dikkat çekelim, hep birlikte gürültü çıkaralım" çağrısı vardı.

Birand, sorularıyla sıkıştırarak Ali Babacan’a, "Yeni bir reform dalgasıyla yola devam etmemiz için altyapımız hazır. Son beş aydır kolları sıvadık. 2008 AB yılı olacak. Bambaşka bir yıl olacak. Şaşıracaksınız."

Babacan, 2008’in "bambaşka" bir yıl olduğunda, bizi "şaşırttığı" konusunda haklı...

Çünkü, 2008, AKP’yle MHP’nin anlaşıp, "üniversiteye türbanlı giriş"i Anayasa’ya koydukları yıl olarak tarihe damgasını vuracak...

Mehmet Ali Birand, "Türkiye, AB yolunda ısrarlı yürüsün" diye hep birlikte "gürültü" çıkarmamızı istiyor... Ortada "türban gürültüsü" varken, "AB gürültüsü"nü duyan olur mu?

’Mutfak temizlensin’ diye Uğur Dündar’ı çağırmıştım

TEKOFAKS Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bermek, çarşamba sabahı ekonomi basınından bir grupla "futbol endüstrisi"ni konuşmak üzere buluştu.

Bermek, buluşmayı Futbol Federasyonu başkan adaylığı çerçevesinde planlamıştı, "Türk futbolunun geleceğine adayım" diyordu. Ancak, Kulüpler Birliği’nin o gün toplanıp, "Adayımız Hasan Doğan" diyebileceğini önceden kestirememişti.

Bermek, daha önce Hasan Doğan ve Davut Dişli’nin de içinde olduğu Federasyon Başkanlığı’na aday olmuş, 4 oyla yarışı kaybetmişti.

Bermek, o zaman da "şeffaf Federasyon" vaadiyle yola çıkmıştı, bu dönemde de niyeti öyleydi. Usta gazeteci Ugur Dündar’ı da bu amaçla "birlikte hareket etmeye" davet etmişti: "Araştırmacı gazeteciliğin ustası Uğur Dündar’ı ’mutfak temiz olsun’ diye yanımda istemiştim."

Bermek, "14 Şubat Sevgililer Günü’nde futbolun demokrasisi ortaya çıkacak" sözüyle noktayı koydu...

Kulüpler Birliği Hasan Doğan’ı aday gösterdi, Bermek, "Sonuç belli" deyip çekildi...

Federasyonda "temiz mutfak" beklentisi Doğan’a kaldı...
X