Erdem Başçı: 2015'te enflasyon 45 yılın en düşüğü olabilir

AJANSLAR
27.01.2015 - 10:43 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu sunmak için düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun 2015 yılı sonunda, orta noktası yüzde 5.5 olmak üzere, yüzde 4.1 ile yüzde 6.9 aralığında, 2016 yılı sonunda, orta noktası yüzde 5.0 olmak üzere, yüzde 3.2 ile yüzde 6.8 aralığında ve orta vadede ise yüzde 5.0 düzeyinde gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Başçı bu sene enflasyonun son 45 yılın en düşük enflasyonu olabileceğini de ifade etti. Başçı ayrıca Başbakan'ın kendisine zaman zaman cumhurbaşkanına brifing vermesin faydalı olabileceğini söylediğini belirtti. Başçı,"Sayın Başbakan zaman zaman sayın Cumhurbaşkanı’na da brifing vermenin faydalı olabileceğini söyledi" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası'nı faizlerden dolayı eleştiriyordu.

Enflasyonda yılın ilk çeyreğinde belirgin bir iyileşmenin olacağını da öngören Başçı, "Gerileyen petrol fiyatları, 2015'te birikimli kur etkisinin azalması, gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonda kayda değer gerileme bekliyoruz. Yıl ortasında yüzde 5 hedefine uyumlu seviyelere yaklaşacak. Çekirdek enflasyon eğilimleri düşmeye devam ediyor. İç talepte yaşanacak kademeli artışla büyümede ılımlı artış bekliyoruz" dedi ve ekledi: "Enflasyonun 2015 yılındaki seyrini baz etkisi belirleyecek, Ağustos'a kadar bu etki düşürücü yönde gelir kanalında hafif artırıcı yönde olacak. Kredilerde mevcut eğilimlerin önümüzdeki dönemde devamını öngörüyoruz. Bu da orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlayacak, cari dengedeki düzelmeyi canlandıracak."

Erdem Başçı: 2015te enflasyon 45 yılın en düşüğü olabilir

"TEMKİNLİ YAKLAŞIM SÜRECEK"

Başçı sunumda, orta vadeli tahminler oluşturulurken enflasyon görünümünde sağlanan iyileşmenin kalıcı olması için temkinli bir yaklaşım sergileneceği ve getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği bir çerçeve esas alındığını anlattı ve "Alınan makroihtiyati tedbirlerin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının geldiği makul seviyelerin 2015 yılında devam edeceği değerlendiriliyor" dedi.

"EN ÖNEMLİ GELİŞME PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ"

Yakın dönemde enflasyon dinamiklerini etkileyen en önemli gelişmenin petrol fiyatlarında yaşanan belirgin düşüş olduğunun altı çizilen Merkez Bankası enflasyon raporunda, "Bu düşüş doğrultusunda, enerji grubunun yıllık enflasyonu önemli oranda azaldı ve yıl sonunda sıfırın altına geriledi. Düşen petrol fiyatları kaynaklı olumlu maliyet gelişmeleri aynı zamanda çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeye katkı yapıyor" denildi. Yılın son çeyreğinde enflasyon üzerinde petrol fiyatlarının düşüş yönlü etkisinin "açık bir biçimde" gözlendiği de vurgulanan raporda, şu saptamalar yapıldı:

PETROL HİZMETLERİ DE OLUMLU ETKİLEDİ

"Enflasyon beklentilerinde uzunca bir sürenin ardından belirgin bir iyileşme yaşanmış ve petrol fiyatlarının genel enflasyon düzeyine olumlu etkisi başta hizmetler olmak üzere birçok alt gruba olumlu yansıdı. Bu çerçevede özellikle yılın ilk çeyreğinde tüketici enflasyonunda belirgin bir iyileşme olacağı ve enflasyonun yılın ortalarında hedefle uyumlu seviyelere gerileyeceği öngörülüyor."

EKONOMİK BÜYÜME YAVAŞ

Ekonomik büyümeye ilişkin verilerin, Ekim Enflasyon Raporu'nda ortaya koyulan görünüme kıyasla daha zayıf gerçekleştiğine de işaret edilen raporda, "Milli gelir bileşenleri üretim yönünden incelendiğinde, olumsuz hava koşulları nedeni ile tarım katma değerinde yaşanan daralmanın milli gelirin düşük oranlı büyümesinde önemli birfaktör olduğu görülüyor. Harcamalar yönünden bakıldığında, üçüncü çeyrekte nihai yurt içi talep ilk yarıdaki düşüşünü telafi ederek 2013 yılı son çeyrek seviyesinin bir miktar üzerinde gerçekleşti" denildi.

Erdem Başçı: 2015te enflasyon 45 yılın en düşüğü olabilir

"İÇ TALEPTE TOPARLANMA ILIMLI OLACAK"

2015 yılında iç talebin ılımlı şekilde toparlanmasının beklendiğine de işaret edilen raporda, "Dış talebin ise zayıf seyrini koruması beklenmektedir" denildi ve şu görüşlere yer verildi:"Hava ve yağış koşullarına bağlı olarak tarım katma değerinde beklenen düzeltme büyümeyi destekleyecek bir faktör olacaktır. Ancak, dış talep kaynaklı olmak üzere büyüme üzerinde aşağı yönlü riskler bulunuyor. Bu çerçevede, 2015 yılında talep koşullarının hem enflasyondaki düşüş sürecini hem de, dış ticaret hadlerindeki iyileşme ve makroihtiyati tedbirlerin katkıları ile birlikte cari açıktaki iyileşmeyi destekleyemesi bekleniyor."

'EMİNİM HESABINI İYİ YAPMIŞTIR'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın 2015 yılı enflasyon tahminine ilişkin soru üzerine, "Merkez Bankamız eminim hesabını iyi yapmıştır. dedi.
Mehmet Şimşek, CNR EXPO Yeşilköy'deki 11. İstanbul Mobilya Fuarı'nın açılışına katıldı. Açılış törenine ayrıca İstanbul Valisi Vasip Şahin, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Eren, CNR Holding CEO'su Cem Şenel ve sektör temsilcileri katıldı.

Açışın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın 2015 yılı enflasyon tahminine ilişkin soru üzerine, "Merkez Bankamız eminim hesabını iyi yapmıştır. Bu sene enflasyonu aşağı çekecek önemli gelişmeler var. Birincisi geçen sene olduğu gibi bu sene kuraklık öngörmüyoruz. Muhtemelen gıda fiyatları olumlu bir seyir izleyecek. İkinci olarak kurda göreceli bir istikrar var, son olarak da petrol fiyatlarında büyük düşüş var" dedi.
Bakan Şimşek, petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüşün enflasyonu 0.4 puan aşağı çekebildiğini, 2015 yılı için ise petrol fiyatlarını öngörmenin zor olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, “Ama şu seviyelerde kalırsa Merkez Bankamızın hedefleri rahat şekilde erişilebilir görülüyor. Enflasyonun son 45-50 yılın en düşük düzeyine inmesi için gerekli koşullar bugün itibarıyla var gibi görünüyor. Ümit ediyorum ki Türkiye enflasyonu yüzde 5 hatta daha altına çeksin. Çünkü o faizlerin düşük kalmasını, dolayısıyla gerek mobilya sanayicilerimizin gerekse bütün iş aleminin uzun vadeli finansmana erişiminin sağlanmasını önünü açmış oluyoruz. Enflasyonu bu anlamda düşürmesi çok önemli. Bizden önce yıllarca enflasyon yüzde 65-80 aralığında gidip geldi, zaman zaman 3 haneyi gördü ama AK Parti hükümetleri döneminde biz enflasyonu tek haneye düşürdük, orada tuttuk, hedefimiz düşük tek hanedir. Yüzde 5 civarı ve altıdır" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı