"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: TÜSİAD'ın hükümette revizyon isteği

Erdal SAĞLAM

EPEYDİR konuşuluyordu, ancak TÜSİAD'ın Ankara'da yaptığı Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda, ‘‘Bakanlar Kurulunda revizyon’’ isteği doruk noktasına ulaştı.

İşalemi neden bazı bakanların değişmesini istiyor?

Aslında TÜSİAD sadece bazı bakanların değişmesini istemiyor, bu programı uygulayabilecek bakanların işbaşına gelmesini istiyor. Bunun için de herşeyden önce liderler oturup kesin bir tercih yapmalı ki, o tercihe uygun bakanlar belirleyebilsinler.

Aslında TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu da bunu açıkca dile getirdi sayılır. Yücaoğlu, ‘‘Bakanlar Kurulu'nun toplanıp özelleştirme konusunda karar vermesini bekliyoruz. Ne karar verirlerse ona saygılı olacağız ama karar vermesi gerekiyor. Devletçi mi olacaklar, yoksa liberal ekonomiye uygun mu davranacaklar buna karar vermeleri gerekiyor’’ diyor.

Aldığımız bilgiye göre Yücaoğlu, yaptığı açış konuşmasında bunları dile getirirken, Başbakanla yapılan görüşmede de benzer taleplerde bulunmuş.

TÜSİAD açıkca sorulduğu zaman, ‘‘Biz tabi revizyona karar verecek merci değiliz, Hükümetin bileceği iştir’’ diye geçiştiriyor, ama öğrendiğimize göre Yücaoğlu Başbakana, ‘‘Liderlerin aldığı kararları zorla uygulamaya çalışan bakanlar değil de, gerçekten buna inanan insanların bu görevlerde olmalarının daha uygun olacağı açıktır’’ demiş. Yani ‘‘karışmıyoruz ama değiştirseniz iyi olur’’ demeye çalışıyorlar.

Peki TÜSİAD bunu neden istiyor?

Bizce TÜSİAD Hükümetin bu işi savsaklamasından çok korkuyor. Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında bunu, ‘‘Uçurumdan önceki sok çıkışta bulunuyoruz’’ şeklinde özetledi. Eczacıbaşı, büyük alkış alan, soruna makro açıdan yaklaştığı konuşmasında IMF'yle yapılan anlaşmayı ‘‘son fırsat’’ olarak nitelendirirken, IMF'nin artık kandırılamayacağını söyledi. Eczacıbaşı'nın ‘‘Hükümet ülkeyi çağdaş yüzyıla hazırlayarak tarihe geçecek bir Hükümet mi olacak, yoksa kendisinden önceki onlarca popülist hükümetten biri olarak mı kalacak buna karar vermeleri gerekiyor’’ sözleri, TÜSİAD'ın Hükümete desteğinin sonuna geldiğinin de bizce bir göstergesiydi.

TÜSİAD Toplantısında gözümüze çarpan başka bir unsur da konuşan bakanların, koalisyon ortaklarını suçlayıcı sözleriydi. İşadamlarına şirin gözükeceğiz ya da ‘‘işadamlarına fırça atacağız’’ derken, aslında işadamlarının önünde koalisyon partileri ve partilerin kendi içlerindeki görüş farklılıklarını da ortaya koymuş oldular.

Yani, TÜSİAD'da başlayan Hükümete güvensizliği bir anlamda artırmış oldular.

KÖPRÜ KREDİ

Gözler TÜSİAD'da iken piyasalarda da yumuşama başladı. Piyasalarda bir çok faktörden söz ediliyor, ama artık kesinleşmeye başlayan köprü kredi işi de yumuşamada etkili oldu.

Köprü kredi işinin sonuna gelinmek üzere. 1 milyar dolarla köprü krediye çıkıldı, ancak aldığımız bilgiye göre bu miktar artacak. Bizce 1,5 milyar dolar düzeyinde bir kredi sözkonusu.

Kredinin faizleri piyasa tarafından genellikle ‘‘uygun’’ bulundu.

Kredi konusunda ekonomi yönetiminin tek isteği, bu paranın yılbaşından önce piyasalara girmesi. Bunun için çalışmalar yoğunlaştı. Bizde 25-26 Aralık'ta piyasalar açık olmasına karşılık dışarıda bu tarihlerin tatil günleri olması işi biraz zorlaştırıyor ama bunun da çözümüne çalışılıyor.

Amaç yılbaşından önce bu paranın indirilerek piyasaların rahatlatılması ve hem Merkez Bankası'nın hem de bilanço hazırlayan bankaların rahatlatılması.

Köprü kredi tamam, miktarı ise Pazartesi günü belli olacak.

X