"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Telekom'un satışını askerle önleme çabası

Erdal SAĞLAM

GEÇEN hafta Genelkurmay'da özelleştirme ile ilgili kritik bir toplantı yapıldı.

Özelleştirme İdaresi ile Genelkurmay arasında zaten sürekli temas var. Bu toplantılara daha önce katılan yetkililer, askerlerin özelleştirme konusunda çok medeni bir tutum içinde olduklarını ve ülke gerçeklerini, ekonominin gereklerini çok iyi anladıklarını söylüyorlar. Zaten savaş zamanında seferberlik kanunu geçerli, devlet o dönemlerde özel sektörün de her türlü imkánını kullanabiliyor. Brifinglerde ise askerin barış zamanında örneğin THY'yi istediğinde kullanma imkánının olup olmadığı, muhtemel bir birlik transferinde sivil uçakları kullanım şekli gibi stratejik unsurlar konuşuldu. İdare yetkilileri kullanımın bedeli karşılığı devam edeceğini, sözleşmelere bu maddelerin konulacağını söyleyerek, askeri ikna ettiler.

Brifinglere katılan yetkililer, Genelkurmay yetkililerinin ‘‘devletin elinde kalması halinde bu işletmelerin rantabl çalışmadığına, dünya ile rekabet için bunların mutlaka özelleştirmeleri gerektiğine’’ de inandıklarını ve çok çağdaş düşünce içinde olduklarını söylüyorlar.

Geçtiğimiz hafta Genelkurmay'da yapılan toplantının spesifik konusu ise Türk Telekom idi. Bu brifinge Özelleştirme İdaresi'nin Telekom grubu gitti ve istenilen bilgileri verdi. Brifinge katılan askeri yetkililerin verdikleri şu bilgi, brifingin neden istendiğini de ortaya çıkardı:

- Bize Telekom'dan iki daire başkanı geldi ve Telekom'un blok satışının stratejik açıdan yanlış olacağını, blok satış yerine halka arz olması gerektiğini söylediler.

İdare yetkilileri, tekrar bir sakınca olmadığını anlattılar ve askerler ikna oldu.

NEDEN: KADROLAŞMA

Önceki gün Telekom'un özelleştirilmesi konusunda iki yetkilinin yaptıkları çelişkili açıklamalar da böylece açığa çıkmış oldu. Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar önceki gün IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile görüşmesinden sonra, yöneltilen sorular üzerine, ‘‘Telekom'un yüzde 20'sinin blok satışına ilişkin hazırlıkların tamam olduğunu, karar verilmesi halinde mayıs sonuna kadar ihaleye çıkılacağını’’ söyledi. Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk ise, aynı sorular üzerine ‘‘Ağustos ayında ihaleye çıkılacağını’’ söyledi.

Telekom'un, MHP'li Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün yapmak istediği böylece anlaşıldı.

Peki Telekom'un yüzde 20'lik blok satışı neden istenmiyor? Neden halka arz olsun deniyor?

Telekom'u iyi tanıyan yetkililerle konuştuğumuzda bunun en büyük nedeninin ‘‘kadrolaşma’’ olduğunu söylüyorlar. Telekom'un yönetiminin tümüyle MHP'nin eline geçtiğini belirterek, ‘‘Telekom'da 1980 öncesi kamplaşma başlatıldı’’ diyen yetkililer, kuruma giriş ve yükselmede ‘‘Ülkü Ocaklı olma koşulu’’nun, tek şart haline geldiğini iddia ediyorlar. Başka kurumlardan daha önce atılmış kişilerin, şimdi yönetim kurul üyesi oldukları söyleniyor.

Teknik anlamda kurumda büyük bir erozyon olduğu, devre dışı bırakılan iyi mühendislerin, özel sektörün yetişmiş insan gücü ihtiyacı da arttığı için Telekom'dan koptukları, bu anlayışla Telekom'un özel sektörle rekabet etme gücünün giderek zayıfladığı iddia ediliyor.

İşte bu nedenle MHP'li Bakan Öksüz ve Telekom yöneticilerinin blok satış yerine halka arz istediği, çünkü blok olarak bu hisseyi alacak yerli-yabancı ortakların yönetim kuruluna iki kişi koyup, genel müdür yardımcılıklarına teknik insanlar atayacakları, halka arz olduğu takdirde yönetimin tümüyle MHP'li kişilerin elinde kalıp, kadrolaşmanın devam edeceği söyleniyor.

İyi de bu işte geri dönüş yok ki... Ekonomik programa ve niyet mektubuna nisanda Telekom'un yüzde 20'sinin blok satılıp, daha sonra bir miktar halka arz yapılacağı yazıldı.

Hükümetin bir ortağı, üzerinde anlaştıkları bir özelleştirmeyi önlemek için, şimdi askeri devreye sokup bu işi engellemeye çalışıyor. Olacak iş değil...

Bizce, bu gelişmeden sonra blok satış daha da acilleştirilmeli. Zaten geç kalındı.

X