"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Sadece iyi bir başlangıç

Erdal SAĞLAM

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, incelemelerini tamamladı ve 'Türkiye iyi yolda' diyerek, ABD'ye geri döndü.

Cottarelli, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 1999 yılında, beklediklerinin de üstünde, iyi bir performans gerçekleştiğini, program uygulamasının belirlenen hedeflere ulaşılması konusunda herhangi bir tehlike göstermediğini kaydetti.

Cottarelli, kapalı kapılar ardında, özelleştirme konusundaki kaygılarını dile getirdi ama basın toplantısında 'özelleştirme hedefinin gerçekleşmesinde sıkıntı bulunmadığını' söyledi.

Aynı şekilde, tarım, bankacılık gibi yapısal reformlar konusundaki endişelerini, ikili görüşmelerde aktardı ama basın toplantısında bu endişelerine hiç yer vermedi.

Cottarelli, ilk bakışta övgü gibi gözüken, ancak bizce ciddi bir uyarı niteliği taşıyan, şu sözlere de açıklamasında yer verdi: 'Bazı ülkelerde programın başlangıcında faizler hızla düşünce hükümetler rehavete kapılmışlardır. Bu durum, sizde görülmüyor'

Yani, faizler düştü diye herşeyin hallolduğunun sanılmamasını, rehavete girildiği takdirde, örnek verdiği bazı latin amerika ülkelerinde olduğu gibi, istikrar çabalarının bozulup, daha sonra, daha ağır biçimde yeniden başlaması gerekeceğini söylemek istedi.

Gerçekten de bu programın yarım kalması halinde, biz, benzer bir programın yeniden uygulamaya sokulması gerekeceğini, bu program tutmadığı takdirde yenilerinin şart olacağını düşünüyoruz. Hem de, toplumunun her kesimi, özellikle de çalışanlar, açısından çok daha ağır şartlar içeren bir programın...

Kısacası; 1980'de olduğu gibi, radikal değişim gerektirecek kadar kapsamlı bir program uygulanması şart ve bu olmazsa, benzeri gelmek zorunda...

O nedenle, değişimin çok daha maliyetli olacağı başka bir programı düşünmeden, toplumun tüm kesimlerinin bu programın başarıyla uygulanmasını denetlemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Üst düzey bürokratların, son günlerde özel sektörün davranışlarına ilişkin yaptıkları sert açıklamaları da biz, bu kapsamda görüyoruz. Herkes elini taşın altına soktu ve yetkililer, hiç de tarzları olmadığı halde, 'yeşil biber' örneği vererek, 'seyirci olmayın' şeklinde özel sektöre çıkışarak, bu işin başarısının şart olduğu konusunda toplumu uyarmaya çalışıyorlar.

Çünkü onlar biliyor ki; bu programın başarısından başka çare yok, aksi takdirde işler çok kötüye gidecek.

Ve yine biliyorlar ki; Cottarelli 'iyi yoldasınız' dedi ama, o yol o kadar uzun ki... O kadar yolun başındayız ki...

X