"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Programın önündeki mayınlar

Erdal SAĞLAM

Herşeyden önce istikrar programına verdiğimiz desteğin devam etmesi lazım.'

Bu sözler TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu'na ait.

Yücaoğlu, bizim de katıldığımız, geçen hafta Türk-Japon Vakfı'nın düzenlediği panelde, programın önündeki tehlikeler konusunda uyarılarını sıralayıp, işalemi olarak kendilerine düşen görevler olduğunu belirttikten hemen sonra, 'Desteğimiz devam etmeli' dedi.

Programa büyük destek veren TÜSİAD, henüz 1,5 ayını doldurmasına karşılık, programın önünde beliren mayınlara dikkat çekmeden de duramıyor. Son vergi düzenlemelerini eleştiren Yücaoğlu, 'risk' olarak nitelediği mayınlar arasında, toplu sözleşmeleri ilk sırada saydı. Yücaoğlu, belirlenen enflasyon hedefine uymaya çalıştıklarını ancak toplu sözleşmelerde bu hedefin üzerine çıkılmasının maliyetleri önemli ölçüde artıran bir unsur olabileceğini söyledi. Yücaoğlu, toplam maliyet içinde işçiliğin az bir oranmış gibi gözüktüğünü ancak girdiler de düşünüldüğünde, toplam maliyetlerin büyük bölümünün işçilik olduğunun görüleceğini söyledi.

Yücaoğlu, tarımla ilgili kaygılarını dile getirirken, vergiye de dikkat çekerek, 'Vergi verenden daha fazla almaya dayalı sistemin artık terk edilmesi, daha etkin bir vergi denetimi için vergi idaresinin teknik olarak desteklenmesi ve asıl önemlisi vergi tabanının genişletilmesi gerekli'dedi.

Yücaoğlu, programın önündeki en önemli mayınlardan birini de 'özelleştirme' olarak belirtti. İstikrar programının önemli destek ayaklarından biri olan özelleştirmelerde sağlam bir idari ve hukuksal altyapı ile kusursuz bir yürütmeye dikkat çeken Yücaoğlu, 'Her ay ortalama yarım-bir milyar dolarlık gerçekleşmeye ihtiyaç var' diyerek, bu konuda kaygılarını dile getirdi. Özelleştirme İdaresi'nin programında fazla bir sıkıntı görmediklerini kaydeden Yücaoğlu, özellikle GSM , Telekom ve enerji özelleştirmelerinde doğabilecek gecikmelere tahammül olmadığını da hatırlattı.

Panelin açış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Sümer Oral, gerçi gözümün içine baka baka, 'Programın sahiplik sıkıntısı yoktur, Hükümet sahibidir' diyerek, bu yöndeki eleştirileri haksız bulduğunu belirtti ancak, biz de, Yücaoğlu da 'Sahiplenmenin böyle gösterilemeyeceğini' hatırlatma gereği duyduk. Yücaoğlu, Başbakanın bizzat, haftalık olarak programı takip etmesi gerektiğini kaydederken, biz de, 'Başbakanın bakanlar da değil, konuyla ilgili bürokratlarla haftada bir toplanıp, uygulamayı gözden geçirmesi ve önlerine çıkabilecek mayınları temizlemesi gerektiği' yönündeki önerimizi tekrarladık. Ayrıca, bakanların alınmayacağı toplantılarda, Başbakanın, 'siyasilerden gelen programı bozabilecek popülist talepleri öğrenip, ardından ilgili bakanları uyararak, mayınları temizlemesi gerektiği' yönündeki düşüncelerimizi söyledik.

Panelde Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, 'Bu programdan başka çaremiz yok' derken, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ise 'Bu kısa dönemli bir program değil, 10 yıl boyunca her sabah kalkıp, programa yeniden başlamalıyız' diyerek, en yetkili ağızlardan programın sıkı sıkıya takip edilmesi gerektiğini altını çizmiş oldular.

Gerçekten de başta basın olmak üzere, herkesin bu programı sıkı sıkıya takibi gerekiyor. Çünkü, program daha yeni başlıyor, ilerledikçe de Hükümete yansıyan sıkıntılar ve baskılar büyüyecek. TÜSİAD'ın, bu bilinçle başlattığı uyarıların devam etmesinin, çok yararlı olacağını düşünüyoruz.

X