"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Piyasalarda normale dönüş başladı

Erdal SAĞLAM

IMF bu kez elini çabuk tuttu. Önceki gece itibariyle ek destek konusunda Hükümet ile mutabakat sağladı. Dün de bu mutabakatın sağlandığı, çeşitli vesilelerle açıklandı.

IMF'le varılan mutabakat, resmi olarak bugün açıklanacak. Bugün, hem alınacak önlemler, hem de IMF'in Türkiye'ye vereceği ek rezerv imkanı açıklığa kavuşacak. Açıklamanın bugüne bırakılmasının nedeni ise, IMF'in iç bürokratik işlemlerinin tamamlanmasının zaman alması.

Şimdi piyasada herkes IMF'den gelecek ek kaynağın miktarını konuşuyor. Bu miktar henüz kesinleşmedi ama beklenenin, yani 5 milyar doların üzerinde olacağı anlaşılıyor.

IMF'in sağlayacağı ek kaynağın miktarı, piyasalardaki olumsuz havanın dönüş hızında etkili olacak. Zaten dün, anlaşmanın sağlandığı açıklandıktan sonra piyasadaki hava dönmeye başladı. İMKB bu haberleri, düşerken olduğu gibi, bu kez yukarı çıkışta da abartılı biçimde algıladı.

TL ve bono piyasasında da hava olumluya döndü ancak, hisse senetlerine göre nisbeten temkinli bir seyir oluştu. Bu piyasalar, bugün yapılacak resmi açıklamaları bekliyor.

Kısacası, dün IMF'le anlaşma sağlandığının belli olmasıyla birlikte, piyasalarda normalleşme dönemi de başlamış oldu. Faizler hala yüksek ancak yönünü aşağı doğru çevirdiği de açık.

Ekonomi yönetimi, bir yandan IMF'le görüşürken, öte yandan da piyasadaki likiditeyi rahatlatma çabası içindeydi. Önceki gün Fondaki 8 bankaya verilen tahvil, Merkez Bankası tarafından yapılan repoyla, piyasaya verilen ek 500 trilyona dönüştü. Bu operasyon net içvarlık hedefi aşılarak gerçekleştirildi. Dün de kamu bankalarına Hazine kağıdı verilip, ek likidite sağlandı.

Ekonomi yönetimi bir yandan da geçici süreyle likidite temini amacıyla, 'köprü kredi' imkanları arıyor. Daha doğrusu, bazı büyük yabancı bankalar, kısa dönem için köprü kredi teklif ettiler.

Ekonomi yönetimi bu bankalarla henüz resmi bir görüşme yapmadı. Bu, yapmayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü bu bankalar, fırsattan istifade, yüksek faizler teklif edebilirler. İşte bu nedenle Hazine, IMF açıklamasıyla elini kuvvetlendirip, bu bankalarla resmi görüşmelere başlayacak.

Hazine yetkilileri, bu hafta sonuna kadar, gelen tekliflere bağlı olarak 'köprü kredi' işinin çözümleneceğini ve kamuoyuna bir açıklama yapılacağını söylüyorlar.

İLK GİDEN İLK DÖNÜYOR

IMF'in, yüksek bir yardım miktarıyla, yapacağı açıklamadan sonra piyasaların iyice durulup normalleşme sürecine girmesi, dolayısıyla likidite ihtiyacının azalması bekleniyor. Ancak, piyasadaki olumlu dönüşü hızlandırmak için, köprü kredi üzerinde de ciddi biçimde duruluyor.

Bu arada Standart and Poor's, not artırımında olduğu gibi, yine hızlı davrandı ve rating puanını düşürmeden, görünümü positiften durağana aldı. Hızlı hareket kaygısı nedeniyle, bu kuruluşun hareketi normal karşılandı. Zaten, piyasalar tarafından da bu mesaj pek olumsuz algılanmadı.

Yetkililer, kriz çıkmadan önce, bu ay içinde puan artırımı bekledikleri Moody's ile de sürekli temas içindeler. Bu kuruluşun artırımda olduğu gibi, yine temkinli davranması bekleniyor.

Bu arada piyasalardaki olumsuz havanın döndüğünün bir işareti de, krizin çıkmasında etkili olan ve yüklü miktarda çekilişi nedeniyle yabancı bankalar içinde öncülük yapan büyük bir Avrupa Bankası'ndan geldi. Bu banka, daha önceki güne kadar, Türk bankalarına açtığı line'ları agresif biçimde kapamaya çalışırken, dün aniden döndü ve Türk bankalarına 250 milyon dolarlık yeni bir line açtı. Bazı bankaların bu line'dan dün, kullanımlara başladıkları öğrenildi.

Bu banka belki de ekonomi yönetimi nezdinde bozulan imajını düzeltmeye çalışıyor. Belki de Türkiye'de yapacağı yatırım için böyle bir jesti gerekli görüyor.

X