"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: IMF, ‘Türkiye'ye destek verin’ turuna çıkıyor

Erdal SAĞLAM

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Avrupa ve ABD finans çevrelerine, ‘‘Türkiye'ye destek verin’’ turuna çıkıyor. Fischer, yarın Frankfurt'ta, Çarşamba günü de New York'ta finans dünyasının ağır toplarına ‘Türkiye’ye gidin' diyecek.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) yönetimi, Türkiye'nin ‘‘güçlendirilmiş’’ programına, şimdiye kadar vermediği kadar, güçlü destek vermeye başladı. IMF'nin 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, bizzat organize ettiği Türkiye'ye destek hareketini önümüzdeki hafta başlatacak.

Yarın Frankfurt'ta Türkiye ekonomisinin konuşulacağı, çok üst düzey bir toplantı düzenlendi. Toplantı hakkında görüştüğümüz Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Frankfurt'taki toplantıyı IMF'nin organize ettiğini söyledi.

IMF'nin ikinci adamı olan Başkan Yardımcısı Stanley Fisher'ın da Frankfurt'taki toplantıya bizzat katılacağını, sırf bu toplantı için ABD'den geleceğini kaydeden Erçel, toplantıya Avrupa'nın en büyük 15-20 banka ve finans kuruluşunun davet edildiğini vurguladı.

Geçen hafta sonundan buyana Ankara'da bulunan IMF Avrupa 1. Bölüm Başkanı Michael Deppler'ın, aynı toplantı için Frankfurt'a gittiğini kaydeden Erçel, kendisinin de bugün Almanya'ya gideceğini söyledi.

Ekonomi yönetimini temsilen kendisinin ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp'ın bu toplantıya katılmasının planlandığını, ancak Başbakan Bülent Ecevit'in de bizzat açıkladığı ek ekonomik önlemlerin kritik tarih olan 14 Aralık'a yetiştirilmesini sağlamak için, Demiralp'in Ankara'da kalmayı daha uygun gördüğünü vurguladı.

Gazi Erçel, aynı toplantının Çarşamba günü de New York'ta tekrarlanacağını, Stanley Fisher'ın bu toplantıya da katılacağını söyledi.

Frankfurt'taki toplantıya bütün Avrupa'daki en büyük 15-20 bankanın en üst düzey yetkililerinin katılacağını, Çarşamba günü New York'ta tekrarlanacak aynı toplantıya ise ABD'li ve Kanada'lı en büyük banka ve finans kuruluşlarının, yine en üst düzey yetkilerinin çağrılı olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda, teknik olarak Türkiye'nin uyguladığı programın dizaynırı olarak bilinen Fischer'ın, geçen yıl programın anlatıldığı benzer toplantılara katılıp katılmadığını sorduğumuzda ise Erçel, ‘‘Hayır katılmamıştı. Fischer bu program hazırlıkları sırasında sadece bir kez Türkiye'ye gelmişti’’ yanıtını verdi. Fischer'ın bu toplantılara bizzat katılarak, Türkiye'nin uyguladığı programı anlatmasını, ‘‘çok önemli bir destek’’ olarak nitelendiren Erçel, ‘‘Bu toplantılar sayesinde dünyanın en büyük finans kurumlarına uygulanan programın güçlendirilmiş son haliyle çok güvenilir ve başarıya ulaşacak bir program olduğu, Türkiye'de yatırım yapmanın kárlı bir iş olduğu anlatılacak. Bu kuruluşların en üst düzey yetkililerinin katılacak olması, yabancı sermayenin Türkiye'ye hızla geri dönmesini sağlayabilecek bir gelişme olacak’’ dedi.

Büyük uluslar arası kuruluşların en üst düzey yetkilerinin Türkiye'deki gelişmeleri hem IMF'nin hem de ekonomi yönetiminin en yetkili ağızlarından dinleme olanağına, bu toplantılar sayesinde kavuşacaklarını kaydeden Erçel, bu toplantıların en çok özel sektöre, bankacılık sektörüne yarayacağını ve fon akışının yeniden başlamasını beklediklerini söyledi.

X