"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: IMF ile toplantılar dün başladı

Erdal SAĞLAM

EKONOMİ yönetimi, kábus gibi geçen 10 günün üzerinden, geçtiğimiz hafta sonunu biraz dinlenerek geçirmeyi umuyordu. Ama olmadı...

Cumartesi günü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda bir araya gelen bürokratlar, mevcut durumu ve yapılabilecek olanları gözden geçirdiler. Belki çalışmaları gerekmiyordu ama dayanamadılar. Dün, yani pazar sabahı da yine ofislerindeydiler.

Ve dün akşamüzeri saatlerinde, Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Bölümü'nün sorumlusu Michael Deppler ve Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin de içinde bulunduğu ‘‘IMF Kriz Heyeti’’ Ankara'ya ulaştı.

Dün akşam da, hemen çalışmalara, toplantılara başlandı.

Heyetin üst düzey yetkililerden oluşması, olumlu. Çünkü acil kararlar hayati önem taşıyor.

Türkiye, IMF'yle son 10 gündür yaptığı telefon görüşmelerinde sürekli olarak, ‘‘Bir an önce ek kaynak’’ gönderilmesini istedi. Ancak IMF, yerinde gördükten sonra karar vereceğini söyledi.

Bunun üzerine ekonomi yönetimi IMF'den, ‘‘hemen karar alabilecek, çok üst düzey bir heyet’’ gönderilmesini istedi. Bunun üzerine Deppler başkanlığında bu heyet kuruldu.

Belki, Başkan Yardımcısı Fisher'ın da gelmesi gerekirdi ama, demek ki telefonun başında olacak.

Deppler ve arkadaşlarının bu kez ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Umarız, yıllardır krizlere müdahalede çok geç kaldığı için büyük eleştiriler alan IMF, kötü imajını bu örnekle değiştirir.

Aksi takdirde, IMF yine karar almakta gecikirse ne olur? Yanıtı çok açık; kötü olur...

Çünkü piyasalardaki kargaşa önlenemedi. IMF'den net içvarlıkları aşmak için izin istendi, IMF'den gecikme ile onay geldi ve piyasaya likidite verilmeye başlandı. Verilen likidite piyasayı doyuramadığı gibi, IMF de sürekli olarak limitlere dönülmesini istedi ve sonuçta perşembe akşamı tekrar likidite sabitlenmesine gidildi. Cuma günü IMF'den beklenen karar da çıkmayınca piyasalarda faizler yüzde 1700'leri bulduğu gibi, döviz satışı kesilmedi.

Piyasalar bugün beklemede açılacak. Bugün IMF'den somut bir hareket gelmediği takdirde, ki çok erken görünüyor, faizlerin yine yüksek seyretmesi ama yüzde 1000'ler değil de 300-500'lerde gezebileceği tahmin ediliyor. Dövizde ise cuma günkü kadar bir talep beklenmiyor.

Ancak yüzde 500'lik faizlerin de bankacılık sektörüne yükü çok ağır olacak. Zaten hassas bir yapıda yazılacak bu kadar yüklü zararları kimse çekemez. Bir hafta boyunca çekemez...

Kısacası; IMF'nin birkaç gün içinde karar vermesi gerekiyor. Bu belirsiz durumun gelecek haftaya sarkmasına tahammül yok.

KADER HAFTASI

Bu hafta karar haftası. Ya Türkiye, küreselleşen ekonomide seçkin bir yer almaya aday ülkelerden biri olma umudunu koruyacak, ya da kendi içine dönecek. Bunun için IMF'ye olduğu kadar hükümete de önemli görev düşüyor. Çünkü bu hafta içinde uygulanan ekonomik programın da kaderi belli olacak. IMF ve hükümet gereğini yaparlarsa program uygulaması devam edecek, aksi takdirde zorunlu olarak programdan vazgeçilip, kararlık ve enflasyonu düşürme umudu sönecek, eski günlere dönülecek. Biz IMF ve hükümetin, ‘‘iyi gelecek’’ için karar vermelerini bekliyoruz.

Bu arada Türkiye ile yoğun işleri olan büyük uluslararası bankaların ve finans kuruluşlarının da Türkiye için devreye girdiklerini öğreniyoruz. Aslında devreye girmeleri için, bu kuruluşların ille de Türkiye ile çok büyük işleri olması gerekmiyor. Çünkü Türkiye'deki kriz geçen hafta sonlarına doğru bütün gelişmekte olan piyasalarda etkilerini göstermeye başladı. Bırakın Balkanlar'ı, Orta Avrupa ülkelerinden Latin Amerika'ya kadar etkileri görülmeye başladı ve daha uzun sürdüğü takdirde bütün piyasaları etkisine alacağından korkuluyor. İşte bu nedenle, büyük bankalar ABD yönetimi ve IMF nezdinde ‘‘Türkiye'ye bir an önce kaynak aktarımı’’ için çaba gösteriyorlar. Bu arada ekonomi yönetimi de bu kuruluşlar ve merkez bankaları ile sıkı temas içindeler.

Umarız IMF çabuk davranır da, bu haftaya ilişkin umut gerçek olur.

X