"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: IMF, Dünya Bankası neler soracak?

Erdal SAĞLAM

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları'na katılacak olan resmi heyet dün Prag'a ulaştı. Heyet bugün sabah kendi arasında bir toplantı yaparak, görüşmelerde ele alınacak konuları değerlendirip, ortak tavır belirleyecek.

Bugün yapılacak değerlendirme toplantısında, IMF-Dünya Bankası ortak genel kurulunun gündeminde olan konular ele alınıp, Türkiye'nin görüşü netleştirilecek. Bu yılki genel kurulda daha çok Orta Avrupa ülkelerinin piyasa ekonomisine geçiş süreci ele alınacak. İnsan, ister istemez ‘‘Acaba, yapılan son hatalar olmasa, yıldız ülke olarak Türkiye bu Genel Kurul'a damgasını vurabilir miydi?’’ diye sormaktan kendisini alamıyor. Belki zordu ama bizce, siyasi irade daha hızlı oluşabilse ve cari işlemler açığının önlenmesi ve özelleştirme konularında son hatalar yapılmasaydı, yine de yıldız ülke olarak gündeme ağırlığı koyma ihtimalimiz vardı.

Genel Kurul'da ayrıca globalizasyon ve bununla birlikte ortaya çıkan fakirleşme süreci tartışılıp, alınabilecek önlemler ele alınacak. İlginçtir, dışarıda globalizasyona, daha çok fakirleşme sürecini hızlandırdığı için tepki gösterileri yapılırken, içeride de aynı konular masaya yatırılacak.

Değerlendirme Toplantısı'nda ayrıca Türk heyetinin IMF, Dünya Bankası ve onlarca yabancı kuruluş ve banka yetkilileriyle yapacakları temaslarda neler konuşulacağı, gelebilecek sorular ve bunlara verilecek yanıtlar tartışılacak.

ÖNCE SİYASİ İSTİKRAR

Peki hangi sorular gelecek?

Müneccim olmaya gerek yok, gelecek olan sorular belli. Her şeyden önce siyasi istikrarın devam edip etmeyeceği, MHP'nin AB sürecindeki engellemelerinin nasıl aşılacağı, koalisyonun bozulup bozulmayacağı, bu arada da FP'nin kapatılıp kapatılmayacağı, kapatılırsa seçim gerekip gerekmeyeceği sorulacak.

Bunlara verilecek kesin yanıtlar yok. Bürokratlar, siyasi sorunlara ilişkin sorulara alışık oldukları gibi, bu sorulara yuvarlak yanıtlar vermeye da alışmış durumdalar.

Bürokratların asıl zorlanacakları sorular ise teknik, yani ekonomide yapılması gerekip de hálá yapılamayanlara ilişkin olacak. Örneğin cari işlemler açığı...

Yabancılar cari işlemler açığının yüksek çıkacağını biliyorlardı ama Telekom özelleştirmesi başta olmak üzere, bu açığın sağlam kaynaklarla finanse edileceği umutları vardı. Şimdi bu umutları söndü, o nedenle de telaşlanıp, sıkıştırıyorlar.

Dolayısıyla Telekom'un satışının ne olacağı, sıkça sorulacak.

Bunun yanı sıra 2001 yılı bütçesine ilişkin çok kritik sorular gelecek. Herkes çok iyi biliyor ki; 2001 bütçesine ilişkin sağlam ek kaynaklar bulunabilmiş değil ve rakamların bazılarının küçük gösterilip, bazılarının şişirilmesi ile yüzde 5'lik faiz dışı fazla hedefine ulaşılamaz. Ama, şimdilik bu konuda umut görülmüyor...

Yine Fon'daki 8 bankanın durumu sıkça sorulacak, orada da somut bir gelişme yok.

Prag'da çok üst düzey görüşmeler yapılacak. Bunlardan ilki bugün, IMF'nin yeni Başkanı Horst Köhler ile gerçekleştirilecek. Başkan Yardımcısı Stanley Fisher ile, yanında Avrupa sorumlusu Deppler ile birlikte bir toplantı olur diye bekliyoruz. Belki bu toplantı, üst düzey de olsa, teknik detaya girilen bir konuşma olacak.

Gördüğümüz o ki; Prag'da bürokratlar, ‘‘dik durma’’ konusunda, 6 ay önceye kıyasla, yabancı muhatapları karşısında biraz daha fazla terleyecekler...

X