"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: IMF destekli dış tanıtım

Erdal SAĞLAM

EKONOMİ yönetimi, bir yandan IMF'yle müzakereleri sürdürüp, piyasaları yakından takip ederken, öte yandan da yurt dışındaki büyük finans merkezlerinde roadshow'a hazırlanıyor.

Önümüzdeki hafta yapılacak bir dizi toplantıya Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar'ın katılmasını bekliyoruz.

Dün sabah bu habere ulaştığımızda, bir başka kaynaktan da, Frankfurt'ta büyük bir toplantı yapılacağını öğrendik. Pazartesi günü yapılacak bu toplantıyı, Deutsche Bank ve Citibank'ın organize ettiğini ve 15-20 büyük bankanın üst düzey yöneticilerinin katılacağını öğrendik.

Bu iki bilgi üstüste çakıştığında, toplantılara IMF'nin öncülük ettiğini, büyük bankalara ‘‘Türkiye'nin tanıtımı için toplantılar organize etmelerini’’ rica ettiği de ortaya çıktı.

Dün bu toplantıların programı belli olmamıştı. Ancak Pazartesi günkü Frankfurt toplantısını, Londra ve başka finans merkezlerinde yapılacak bir dizi toplantının izlemesini bekliyoruz.

Bu toplantılar dizisi bize geçen yıl niyet mektubu onaylandıktan sonra yapılan benzer toplantıları hatırlattı. Sanıyorum 2000 Ocak ayıydı, IMF'nin öncülüğünde bir dizi toplantı düzenlenmiş, aynı bürokrat ekibi uygulanacak programı anlatmış, Türkiye'de yatırım yapmaya çağırmışlardı. Şimdi de ‘‘güçlendirilmiş program’’ için bilgiler verilip, yine Türkiye'de yatırım yapmaları istenecek.

Yabancı bankacılardan aldığımız izlenime göre, yabancıların bir kısmı bu krizde çok çabuk Türkiye'yi terkettikleri için içine girdikleri mahcubiyetten, kimisi hálá Türkiye'yi iyi yatırım yapılacak ülke olarak gördüklerinden, adım adım Türkiye'ye yeniden gelme eğilimindeler.

Tabi ki, ‘‘kár’’ öncelikli güdü. Bizce yabancılar Türkiye'de iyi iş yaptılar, büyük karlar elde ettiler ve yine de edeceklerini biliyorlar. Türkiye'nin dışborçlanmalarında, özelleştirme hareketlerinde, sermaye piyasası işlemlerinde hálá büyük karlar bulunduğunu görüyorlar ve Hükümetin ve ekonomi otoritelerinin, yeniden güvenlerini kazanmak için Türkiye'ye geri dönmek istiyorlar.

Bu nedenle biz yapılacak roadshow'lardan umutluyuz. Ekonomi yönetiminin noel tatiline girilmeden elini çabuk tutması, bizce olumlu. Önümüzdeki 10-15 gün yapılacak bu toplantıların ardından, Ocak ayı içinde yeni bir tur daha yapılmasının uygun olacağı belirtiliyor.

NET İÇ VARLIKLAR

Güçlendirilmiş programın arkasından piyasalardaki genel hava yumuşama yönünde. İçerdeki bankaların yanısıra yabancı bankaların da büyük katkılarıyla, piyasalardaki likidite biraz rahatlatılmış olacak. 22 Aralık'a kadar bu yumuşak havanın devamı bekleniyor. Ama asıl önemli olan Ocak ayından itibaren iyileşme trendinin hızlanması. Bu nedenle bu tür tanıtımlarla büyük katkılar elde edilebilir.

Bu arada Ankara'da IMF'le yapılan toplantılar hafta sonu da devam edecek.

Toplantılarda ele alınan önemli konular arasında net içvarlık hedefi de var. Bu hafta başında Demirbank'ın zor durumda kalması üzerine aşılan yeni net içvarlık hedefi, yoğun eleştirilere neden oldu. Bu nedenle yeni net içvarlık hedefi üzerinde çok daha hassasiyetle duruluyor.

Yeni net içvarlık hedefi ve bundan sonra uygulanacak politikaların aşağı yukarı belli olduğunu sanıyoruz. Ancak bu hedefin bundan sonraki para politikasındaki belirleyiciliği nedeniyle çok kritik bir rakam olması, çeşitli odaklardan, bu arada da Washington'dan, yani IMF 1. Başkan Yardımcı Fischer'den onay gerektiriyor diye düşünüyoruz.

Önümüzdeki Pazartesi günü, bu rakamın da, uygulanacak olan net içvarlık politikasının da netleşmesini bekliyoruz. Umarız, IMF'in gecikmesinin yaşanan son çalkantıda ne kadar önemli rol oynadığı görülür de, bundan sonrası için daha esnek bir uygulama ve rakam saptanır.

X