"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Dış borç yeniden açılınca

Erdal SAĞLAM

HAZİNE, biraz gecikmeyle de olsa, ihtiyaç duyulan yeni dış borçlanma için atağa geçti. Euro ve yen piyasalarında tahvil ihraçları için yetki verildi.

Bu haber duyulunca, önceki gün Hazine káğıtlarının faizleri, birdenbire 3 puan birden düştü, bu haber borsaya da doping oldu.

Tabii ki önümüzdeki hafta faizleri, sadece bu dış borçlanmalar belirlemeyecek. Bunun yanı sıra önümüzdeki hafta açıklanacak tarımsal destekleme alım fiyatlarının düzeyi ve hafta sonunda 3 Haziran'da çıkacak Mayıs ayı enflasyon rakamları da, piyasaları derinden etkileyecek unsurlar olacak.

Bu dış borçlanmalar sayesinde, yılın ilk aylarında programın etkisiyle başlayan dış kaynak akışında yeni bir dalga daha gelmiş olacak.

Hazine'nin Mayıs ayındaki yüklü geri ödemesinden sonra, Ağustos ayına kadar o kadar yüksek ödemeleri bulunmuyor. Bu dış borçlanmaların da etkisiyle Hazine, yaz aylarını rahat geçireceğe benziyor.

Bu arada büyük özelleştirmeler nedeniyle, haziran ayından itibaren yüklü döviz girişlerinin de başlaması bekleniyor. Petrol Ofisi'nden gelecek en az 500 milyon dolarlık, yüzde 40'lık peşinatın, haziran ayına yetişmesi büyük bir ihtimal olarak görülüyor. Petrol Ofisi'ni kazanan konsorsiyumun 1 milyar 260 milyon dolarlık toplam bedelin hepsini birden ödeme ihtimalinin de yüksek olduğu kaydediliyor. Taksitlendirmeye kıyasla daha ucuz olacağı için, konsorsiyumun yeni dış borç aradığı ve bir aksilik olmazsa bunun gerçekleşeceği söyleniyor.

ÜÇÜNCÜ GSM

Petrol Ofisi'nin parası Özelleştirme İdaresi'ne gelecek ama İdare'nin Kamu Ortaklığı Fonu'na yapacağı ödeme ile bu para Hazine kasasına girecek.

Öte yandan, bizce İş Bankası-Telecom İtalia'nın kazandığı 3. GSM'nin sözleşmesi konusunda, çok fazla bir sorun bulunmuyor. Sözleşmedeki pürüzlerin önümüzdeki günlerde sonuçlanıp, Danıştay'dan sonra kesin imza, dolayısıyla peşinatın Hazine kasasına girmesi için ise temmuz, en geç ağustos ayı tahmin ediliyor.

Hazine'nin Avrupa piyasasında 500 milyon Euro ile çıktığı ihracın 750 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmesi, bunun haziran ayındaki yüklü dış borç geri ödemelerini karşılaması, yen piyasasından gelecek 350-500 milyon dolar arasında gerçekleşecek kaynağın ise iç borçların azaltılmasında kullanılması bekleniyor.

Bankacılar daha önce açıklanan 6.5-8 katrilyonluk borçlanma hedefi göz önünde tutulduğunda, haziran ayındaki 2.2 katrilyonluk geri ödemeye karşılık Hazine'nin 1.1 katrilyonluk borçlanma yapabileceğini söylüyor. Hazine ise bu rakamdan ortalamadan kamuya satılan káğıtların çıkarılması gerektiğini, kamu káğıtlarının toplam hedef arasında yer almasının ise temmuz ayından itibaren açıklanacak borç programları için geçerli olacağını söylüyorlar.

Kısacası; dış borçla birlikte faizler yeniden istikrarlı bir seyre girebilir. Açık pozisyon telaşına rağmen, gelecek dış kaynak ve özelleştirmelerle, yaz aylarından itibaren faizler, aşama aşama yeniden iniş trendine sokulabilir.

X