"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Demiralp: ‘‘Sıra kamu bankalarında’’

Erdal SAĞLAM

Haizne Müsteşarı Selçuk Demiralp, ekonomik programın önemli bir ayağı olan bankacılık sektörünün rehabilitasyonuna büyük önem veriyor. Hazine'de, en uzun süreyle banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü yapmış bir teknisyen olarak, sektöre ilişkin görüşlerini, sermaye noksanlığı ve banka birleşmeleri konusundaki düşüncelerini, son iki günde, çeşitli vesilelerle zaten açıkladı.

Demiralp ile Dünya Bankası'ya sürdürülen mali sektör görüşmelerini konuşuyoruz. ‘‘Sıra kamu bankalarına geldi’’ diyen Demiralp, çok detay çalışmalar yapıldığının altını çiziyor.

Dünya Bankası Türkiye Sorumlusu Chibber, mali sektör reformunun mart sonuna hazır olacağını belirtirken, Demiralp daha temkinli konuşuyor. İlk olarak çıkacak ‘‘ekonomik reform kredisi’’nin mart ayında yapılacak yönetim kurulu toplantısına yetiştirileceğini kaydeden Demiralp, mali sektöre ilişkin paketin ise ‘‘bir sonraki yönetim kuruluna’’ girebileceğini söylüyor.

Demiralp, reformun ‘‘kamu bankaları ağırlıklı’’ olacağının altını çizerken, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Emlakbank ve Halkbank'ın özelleştirmelerinin bazılarının bu yıl başlayacağını, bazılarının özelleştirilmelerine başlanmasa bile, yasalarının bu yıl içerisinde çıkarılması gerekeceğini söylüyor.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu, hazırladığı tasarıyı Dünya Bankası'yla görüştüğünü ve olumlu bulunduğunu kaydederken, asıl görüşmeleri Hazine'nin yapacağını söylüyor. Demiralp ilk aşamada Ziraat'le ilgili tasarının tartışılacağını, Vakıfbank'ın kendi planladığı gibi yüzde 20'sinin değil, çok daha yüksek bir oranda özelleştirilmesinin gündeme geleceğini, bunun da ilk yapılacak düzenlemelerden biri olacağını söylüyor. Demiralp, Halk Bankası ve Emlakbank'la ilgili yasaların da, bu yıl içerisinde çıkarılması gerekeceğini kaydediyor.

‘‘ÇABUK SATIN’’

Demiralp'e mali sektör reformu kapsamında, Mevduat Sigorta Fonu'na alınan bankaların durumunun ele alınıp alınmadığını, bu bankaların riski yüksek alacaklarının Fon'da toplanıp temizlendikten sonra satışa çıkarılıp çıkarılamayacağını soruyoruz. Demiralp, bu konuda kesin bir şey söylemekten kaçınıyor ama ‘‘Bu formül için gereken yüklü kaynağın karşılanmasının Dünya Bankası'nın mevzuatındaki kısıtlamalar nedeniyle mümkün olamadığını, bunu aşmaya çalıştıklarını’’ söylemekle yetiniyor.

Demiralp, buna karşılık Dünya Bankası'nın da fona alınan bankaların bir an önce özelleştirilmelerini istediğini ifade ediyor.

Bu bankaların bir an önce satışını kendilerinin de istediğini, ancak çok acele davranıldığı takdirde hata yapılabileceğini kaydeden Demiralp, ‘‘Bankalar fona alınalı kısa bir süre oldu, bu unutulmamalı’’ diyor. Bankaların tek tek ele alınacağını kaydeden Demiralp, şubat sonu ya da mart ayı içinde bankalar yeminli murakıplarının bu bankalarda yaptıkları detaylı incelemelerin sonuçlarının alınacağını, bundan sonra kesin kararlarının ortaya çıkacağını söylüyor. Demiralp, batıkları fonda toplamadan da bazı bankaların satılıp satılamayacağını sorduğumuzda, ‘‘Satılabilir’’ diyor. Ancak her şeyden önce ‘‘detay fotoğraf’’ı görmeleri gerektiğini kaydediyor.

Demiralp, mali sektör kredisinin işlerliği için kurula atama yapılmasının da şart olduğunu hatırlatıyor. Bunun siyasi bir karar olduğunu kaydeden Demiralp, kurulun çalışmaya başlar başlamaz, denetim ve gözetim de dahil, değişikliklere başlamak gerektiğini belirtiyor. Demiralp, bunun için şimdiden hazırlıklar yapıldığını belirtirken, kurulun önünde hazır yönetmelikler bulacağının da işaretlerini veriyor. Umarız, hükümet de kurul atamalarını bir an önce yapar da, bu yorucu yola hemen girilir.

X