"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Cottarelli'ye kızgınlık

Erdal SAĞLAM

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin kendisi biliyor mu, bilmiyoruz ama, ekonomi bürokrasisi kendisine kızgın. Hadi, ‘‘Bazı konularda kırılmış durumda’’ diye yumuşatalım...

Bilmiyorsa da öğrense kendisi için de iyi olur diye, neden kırıldıklarını da yazalım.

Her şeyden önce IMF'nin Türkiye'de büro açması konusunda kızgınlar. Cottarelli'nin geçtiğimiz yıl içinde, o sık sık yapılan toplantıların birinde, konuyu ekonomi yönetimine açtığını biliyoruz.

Ancak bu konu öylesine geçmiş, daha sonra bakılacak konular arasında yerini almış. İşte bu nedenle, ekonomi bürokratları da hükümete, bu konuda bir şey söyleme gereği bile duymamışlar.

Ancak Cottarelli ‘‘Türkiye'de büro açacağız’’ diye açıklama yapınca, bu konu birdenbire sorun oldu. Hükümet üyeleri, piyasadaki ‘‘IMF'nin her dediği yapılıyor’’ biçimindeki spekülasyonları doğrular bir gelişme olarak gördükleri için, büro açma işine sert tepki gösterdiler.

Bizce IMF'nin Türkiye'de büro açıp açmaması hiç de önemli bir şey değil. Ancak siyasi hasımları tarafından kullanılacağı için, hükümetin tepkisi sert oldu.

Cottarelli ve ekonomi üst yönetimi pazartesi gününden itibaren görüşmelere başlayacaklar. Bu görüşmelerde IMF'nin Türkiye'de büro açması konusunun gündeme geleceği yazıldı ancak biz, büro işinin konuşulacağını sanmıyoruz. Gelse bile, tekrar ‘‘ileride görüşülecek konular’’ arasındaki yerini almasını bekliyoruz. Çünkü, hükümetten gelen tepkiler nedeniyle bürokratlar ‘‘büro açıklamaları’’na kızmış durumdalar. Bu nedenle de, konu gündeme gelse bile erteleyecekler.

Bürokratlar, Cottarelli'nin ‘‘Bu bizim programımız’’ dercesine, sık sık program konuşmasını da ‘‘şık olmayan bir davranış’’ olarak görüyorlar. Yurtdışındaki konuşmalara o kadar bozulmuyorlar ama yurtiçinde çeşitli toplantı ve panellerde, ‘‘Türkiye'nin değil de IMF'nin programıymış imajı’’ verecek biçimde konuşmasını pek hoş karşılamıyorlar.

Son olarak da programın uygulaması ilerledikçe ‘‘Bazı bankacılardan gelen eleştirilerin aynısının Cottarelli'den de geleceğinin söylenmesi’’ ve bunun bazı ipuçlarını görmeleri, bürokratları rahatsız ediyor. Cottarelli'nin ekonomi yönetimi dışında, piyasayla sık sık konuştuğunu gösteren ipuçları rahatsızlık yaratıyor. ‘‘Zaten bazı dönemlerde özel sektör temsilcileriyle konuşması için biz randevu alıyoruz’’ diyen bürokratlar, ‘‘kural dışı’’ olarak gördükleri hareketleri doğru bulmuyorlar.

Peki bürokratlar haklı mı?

Bizce haklı ve haksız oldukları yönler var. Her şeyden önce Cottarelli'nin bizzat, daha program açıklanmadan, beklentilere çok duyarlı bu programın çok iyi anlatılmasını istediğini biliyoruz. Ancak tanıtımın gereğince yapıldığını pek söyleyemeyiz. Özellikle hükümetten beklenen ‘‘sahiplenme’’ bir türlü gerçekleşmiyor. Bu nedenle, Cottarelli'nin sık sık konuşmasına, biraz da ‘‘oluşturdukları tanıtım boşluğunu doldurma’’ olarak bakmaları gerek.

Ancak Cottarelli'nin, eğer yapıyorsa, fazlaca kural dışına çıkarak, koordinasyonu sağlayan ekonomik birimlerden habersiz, piyasa aktörleriyle çok sık konuşması pek hoş değil. Hele hele, bazı piyasa aktörlerinin bürokratlara söylediği, ‘‘Biz konuştuk, şu karar şöyle değişecek’’ gibi sözler gerçekten doğruysa, bu bayağı sıkıntı yaratabilir.

Cottarelli, aynen kendi kurumunda olduğu gibi, gittiği ülkeye özgü bazı kurallar olduğunu, hatta yazılı olmayan bürokrasi ve siyaset geleneklerini de göz önüne almak durumunda.

Buna karşılık, bürokratların da ‘‘Her dedikleri yapıyoruz’’ tepkisini biraz atmaları gerekiyor.

Çünkü programın başarısı için, yani her iki taraf için de ‘‘uyumlu çalışma’’ şart...

X