"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Cottarelli, mini paketi görüp gidecek

Erdal SAĞLAM

BENCE, Carlo Cottarelli Türkiye'ye gelirken daha umutluydu. Ancak Ankara'da iken açıklanan son büyüme rakamları ve ödemeler dengesi tablosu, öyle tahmin ediyorum ki; Cottarelli'nin umudunu biraz azalttı

Önceki gün Cottarelli ile ilk temasından sonra Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, ince ayara gerek olmadığını söyledi. Ancak hemen ardından, ‘‘Ekonomi dinamik bir olaydır ve gelişmelere göre gerekli önlemler her zaman alınabilir’’ sözü ile de yeni önlemler için kapıyı açık bıraktı.

Bu açıklamadan hemen sonra, ardarda gelen büyüme rakamları ve ödemeler dengesi tablosunda yeralan, 6 ayda 6 milyar dolara çıkan rakamdan sonra, Demiralp'in bilerek açık bıraktığı bu kapıyı kullanacağını tahmin ediyorum.

Biliyorsunuz; 1.5-2 aydır ‘‘mini paket’’ hazırlığı vardı. Sizlere geçen ay için bu paketin açıklanacağını duyurmuştuk. Ancak özellikle politikacılar, ‘‘Biraz daha bekleme’’ yolunu seçtiler. Açıklanan bu son rakamlardan sonra, üzerinde çalışılan bu mini paketin açılması, artık kaçınılmaz oldu.

Dün açıklanan 5.9 milyar dolarlık cari işlemler açığının yanısıra, önceki gün açıklanan büyüme rakamları üzerinde ilk çalışmalar yapıldı. Büyümenin bu trendde gitmesi halinde yıl sonunda yüzde 6-7 arasında bir rakama ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu, hem büyüme hedefi hem de beklenenin üzerine çıkan cari açık rakamları gözönüne alındığında, oldukça büyük bir rakam olarak gözüküyor. Yani, diğer ekonomik dengeleri bozabilecek büyüklükte bir büyüme rakamı...

Kısacası; daha önce de gözlenen ‘‘talep canlılığı’’, son çıkan rakamlarla iyice teyit edilmiş oldu. Öyle olunca da önlem kaçınılmaz..

Bu mini paketin, Cottarelli, Ankara'da iken şekillenmesini ve uygulamaya sokulmasını bekliyoruz.

Bu mini paketin içerisinde daha önce de söylediğimiz gibi, tüketici kredilerinde fon artırımı gibi talebi kısmaya, özellikle de ithal talebini kısmaya dönük tedbirlerin yeralmasını bekliyoruz.

REVİZYON YOK

Bu arada, piyasalarda hálá ‘‘Program hedeflerinde revizyon’’ beklentisi olduğunu görüyoruz. Bizce böyle bir şey zaten teknik olarak sözkonusu olamazdı. Demiralp, bu konudaki sorulara verdiği, ‘‘Hedefe ne kadar yaklaşırsak, bu programın başarısını, o ölçüde kamuoyuna duyurmuş olacağız’’ ve ‘‘Programda yeralan rakamları değiştirip biz bu rakamları tutturduk demek bizim programımızda ve hedeflerimizde yoktur’’ yanıtları ile, bizce bu konudaki tartışmalara son noktayı koymuş oldu. Yani program hedeflerinde revizyon kesinlikle yok...

Asıl paket daha sonra

PEKİ, açıklanacak mini paket yetecek mi?

Bence bu paket, içtalebi ve cari açıktaki büyümeyi frenlemeye dönük bir ön paket olacak. Asıl yüklü paketin 2001 bütçesine ilişkin olmasını bekliyorum.

Cottarelli, Pazartesi günü Maliye Bakanı Sümer Oral'ı ziyaret edecek. Bu görüşme çok kritik bir görüşme. Bu görüşmede, 2001 yılı bütçe hedeflerinin ne olması gerektiği ve bu rakamlara ulaşılması için alınacak önlemler tartışılacak.

Bu mini paketten sonra, Ekim ayı civarında bu kez 2001 yılı bütçesini desteklemeye dönük daha kapsamlı bir önlemler paketinin yürürlüğe gireceğini tahmin ediyoruz. Yani bir-iki hafta içerisinde çıkarılacak mini paketi, bir-iki ay sonra çıkarılacak asıl paketin bir öncüsü olarak kabul edebiliriz.

Onun dışında program iyi gidiyor. Nihai başarı için ise bu paketler kaçınılmaz.

X