"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Erdal Sağlam: Carlo Cottarelli giderken ne diyecek?

Erdal SAĞLAM

CARLO Cottarelli, dün Antalya'da yapılan Ekonomi Zirvesi'nde konuştu. Fazla bir şey söylemedi.

Cottarelli, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile yarın akşam, özel bir uçakla, Londra'ya gidecek. Gitmeden önce saat 16.30'da, piyasalar kapandıktan sonra, ortak basın toplantısı yapacaklar.

Peki Cottarelli Türkiye'den ayrılmadan önce yapılacak, aynı zamanda son müzakerelerin değerlendirmesi niteliğini taşıyacak, bu toplantıda neler diyecek?Burada söyleyecekleri bütün piyasaları yakından etkileyeceği için, önceden bir tahminde bulunalım istedik.

Aslında Londra'da yapılacak toplantıda neler diyeceğini tahmin etmek daha kolay. Burada daha çok Türkiye'de yatırım yapmayı planlayan bankacılar ve diğer potansiyel yatırımcılar olduğu için; büyük bir ihtimalle, Türkiye'de uygulanan ekonomik programın iyi gittiğini, siyasi otoritenin programa desteğinin sürdüğünü, Türkiye'nin bir yandan mali yapısını düzeltirken öte yandan yapısal tedbirlerini almaya devam ettiğini ve program sonunda tek haneli enflasyona inmiş, mali yapısı sağlamlaştırılmış bir ekonomi yaratılacağını söyleyecektir.

VERGİ İADESİ

Gelelim şimdi yarınki basın toplantısında neler söyleyeceğini tahmin etmeye. Ankara'daki temaslarından aldığımız izlenim ve Antalya'da gözlediğim tutuma baktığımda, çok fazla bir şey söylemeyeceğini tahmin ediyorum. Özellikle, kendi ağzından yazılan, 'Vergi iadeleri kaldırılsın', 'KDV artırılsın' ya da 'askeri harcamalar kısıtlansın' türü haberlerden çok rahatsız olduğunu bizzat kendi ağzından duydum. Bu tür haberleri soran ekonomi bürokratlarına da rahatsızlığını dile getirip, 'ben böyle şeyler söylemedim' diyormuş.

Bu soruların basın toplantısında kendisine yöneltilmesi kaçınılmaz. Cottarelli'nin bu sorulara karşılık, 2001 yılı bütçesini yapmanın zorluğuna değinip, kendisinin program çerçevesinde oluşturulması gereken dengelere uyulmasını müzakere ettiğini söylemekle yetineceğini ve bu yönde demeç vermediği yanıtını vereceğini tahmin ediyorum.

Bilindiği gibi, 'Mini Paket'in bir ayağını oluşturan KKDF artırımı düzenlemesi yapıldı. Bu arada direk bu paketle ilgili olmasa da, KİT açıklarına ilişkin bir düzenleme olan elektrik ücretlerindeki sabit ücret kararının Enerji Bakanı tarafından, nihayet imzalanmış olması da olumlu bir adım oldu.

Cottarelli Türkiye'den ayrılana kadar, mini paketin Maliye'yi ilgilendiren kısmının çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil. Bu kararların çıkması kaçınılmaz ama Cottarelli gidene kadar, biraz da bilerek, bu kararların resmi gazetede yayımlanması yetişmeyebilir.

Buna rağmen Cottarelli'nin, özellikle gelecek sorular üzerine, cari açıkla ilgili sorunun giderilmesi için gereken kararların alınmasının olumlu olduğunu söylemesini bekliyoruz. Bu arada KKDF gibi alınan kararların içtalebi kısma etkisinin bu yıl çok fazla görülmeyip, asıl etkisinin 2001'de ortaya çıkacağını söylemesini, bu yılki büyümenin yüzde 7'lere yaklaştığını belirterek bunun dengeleri bozduğunu kaydetmesini de bekliyoruz.

Bütün bunlar bildiğimiz şeyler diyeceksiniz...

Evet, hep bilinen şeyler ve Cottarelli bildiğimiz şeyleri söyleyecek. Zaten öyle bir toplantı ki; biraz da zorunluluktan, 'yapmazsak piyasalar tedirgin olur' diye yapılacak bir basın toplantısı olacak.

Cottarelli asıl söyleyeceğini, geçtiğimiz hafta içerisinde, kapalı kapılar ardında söyledi. Ekim ayında bu müzakereler tamamlanana kadar, yani 2001 bütçesi kesinleşene kadar da zaten çok fazla bir şey söylemesi de beklenmiyor. Kapalı kapılar ardında söylediklerinin etkisini ise ancak Ekim ayı başlarında 2001 yılı bütçesi yapılırken göreceğiz.

2001 bütçesi eğer program çerçevesinde yapılırsa, o zaman da zaten söylenecek birşey kalmıyor.

Ekim ayı başında IMF Heyeti mi Türkiye'ye gelecek, bizimkiler mi oraya gidecek, henüz kesinlik kazanmış değil. Belki de telefon ve e-mail'le devam edecek olan müzakereler, ancak 17 Ekim'de TBMM'ye gidecek olan 2001 yılı Bütçe Kanun Tasarısı ile tamamlanacak.

Ekonominin bundan sonraki gidişatı da böylece kesinlik kazanmış olacak...

X