Gündem Haberleri

  Erdal İnönü anıldı

  Hürriyet Haber
  31.10.2008 - 18:57 | Son Güncelleme:

  Başbakan Eski Yardımcısı ve SHP Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü, ölümünün birinci yıldönümünde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı.

  Tören, Erdal İnönü’nün Can Dündar tarafından hazırlana belgesel gösterimi ile başladı. Törene katılan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın İnönü ile yaşadığı anılara yerverdiği konuşmasında, İnönü’nün siyasete giriş gerekçesi olarak, “Benden daha kötülerin bu devleti yönetmesini engellemek için yaptım” dediğini anlattı. Karayalçın, siyaset yaşamında İnönü’den çok şey öğrendiğini söyledi.

  Törene katılan İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Anne Cluwid ise konuşmasında bugün İnönü’nün mezarını ziyaret etiğini ve orada İnönü’nün ne kadar sevildiğini gördüğünü ifade etti. İnönü’nün Avrupa ile ilişkilerinde çok önemli roller üstlendiğini belirten Cluwid, “Erdal İnjnü’nan babası İsmet İnönü’den öğrendiği en önemli şey, sonuna dek görevini en iyi şekilde yapmaktı. O da yaşamı boyunca elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı” dedi. Cluwid’in, “sosyal demokratların Türkiye’de tekrar iktidara gelmesini bekliyoruz” sözleri ise salonda büyük alkış aldı.

  Konuşmaların ardından Başkent Üniversitesi Orkestrası, İnönü’nün ölüm yıldönümü nedeniyle bir anma konseri verdi.
  İnönü için düzenlenen törene eşi Sevinç İnönü, kız kardeşi Gülden Toker ve diğer aile yakınlarının yanı sıra DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş ve Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz katıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı