KAYSERİ HABERLERİ

Erciyes'teki pist güvenliği dünya standartlarında

AA / Musa Özyürek
27 Ocak 2015 - 11:17Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 11:18

- Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cıngı: - "Kayak, kızak, snowboard ve acemi kayakçı pistleri ile yayalar için oluşturulan alanları tamamen birbirinden ayırdık. Hiç kimsenin bir diğerinin pistine girmesine müsaade etmiyoruz" - "Türkiye'de hiçbir kayak merkezinde olmayan ama Avrupa'da yaygın olarak kullanılan 15 kişiden oluşan kayak devriye ekiplerimiz var. Bu arkadaşlarımız pist düzenleme ve güvenlik tedbirlerinden sorumlu" - "Güvenliğini alamadığımız pistlerde de ne pahasına olursa olsun kayak yaptırmıyoruz. Bu da bizim işletme mantığımızı oluşturuyor"

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Musa Özyürek

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes'te, Avusturya, Fransa, İtalya gibi kayak sporuyla öne çıkan ülkelerdeki güvenlik tedbirleri uygulanıyor.

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi projesinin en baştan itibaren Avusturyalı danışmanlar tarafından yürütüldüğünü ve Erciyes'teki işletme mantığının da uluslararası standartta olduğunu söyledi.

Avusturyalı danışmanların yönlendirmeleri doğrultusunda Erciyes'teki pistlerde, kayak turizmi ve kış sporunda dünyaca meşhur, uluslararası bilinirliği ve güvenilirliği olan Avusturya, Fransa, İtalya'daki kayak merkezlerinde uygulanan güvenlik tedbirlerinin hayata geçirildiğini anlatan Cıngı, bu sayede bu zamana kadar önemli hiçbir üzücü olayla karşılaşmadıklarını ifade etti.

- Kayak devriye ekipleri hizmet veriyor

Erciyes'te ilk olarak pist ayrımı yaptıklarını belirten Cıngı, şunları kaydetti:

"Kayak, kızak, snowboard ve acemi kayakçı pistleri ile yayalar için oluşturulan alanları tamamen birbirinden ayırdık. Hiç kimsenin bir diğerinin pistine girmesine müsaade etmiyoruz. Kayak yapılan alanlara kar motorları veya yayaları kesinlikle girdirmiyoruz. Kayağı bilmeyen, öğrenme aşamasında olan veya yeni öğrenmiş kişilerin zorluk derecesi yüksek pistlerde kaymalarına müsaade etmiyoruz. Türkiye'de hiçbir kayak merkezinde olmayan ama Avrupa'da yaygın olarak kullanılan 15 kişiden oluşan kayak devriye ekiplerimiz var. Bu arkadaşlarımız pist düzenleme ve güvenlik tedbirlerinden sorumlu. Bunlar sürekli devriye gezerek güvenlik fileleri, tabelaları, pistin kaymaya elverişli olup olmadığını denetler. Zeminde, filelerde veya tabelalarda oluşan deformasyonların düzeltilmesini sağlar. Ayrıca pistlerde düşen, yaralanan ve aşağı inmekte zorlanan vatandaşlarımıza anında müdahale ederek en yakın sağlık ekibine teslim eder."

- Güvenliği sağlanmayan pistler hizmete açılmıyor

Güvenliği tam anlamıyla sağlanmamış hiçbir pisti hizmete açmadıklarını dile getiren Cıngı, Hacılar Kapı'da 3 bin 400 metre yüksekliğe ulaşan farklı zorluk derecelerine sahip pist yapmalarına rağmen bu yıl güvenlik sorunu nedeniyle açmadıklarını vurguladı.

Bu pistin Erciyes'e olan ilgiyi ve turist sayısını artıracak olmasına rağmen güvenliği her şeyin önünde tuttukları için hizmete açmadıklarını belirten Cıngı, "Buradaki pistlerin etrafında uçurumlar var. Güvenlik filelerinin monte edilmesi gerekiyor. Bunu yetiştirip güvenliği tam anlamıyla sağlayamadığımız için hizmete açmadık. Yoksa teleferik hazır, pist hazır, kayılabilecek durumda ama güvenliği eksik. Güvenliğini alamadığımız pistlerde de ne pahasına olursa olsun kayak yaptırmıyoruz. Buda bizim işletme mantığımızı oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Birbirine bağlantılı pistlerin uzunluğunun 102 kilometreyi bulduğunu ve hem kayak, hem de kızak pistlerinin etrafının filelerle çevrili olduğunu ifade eden Cıngı, "Özellikle kızak alanlarında filelerle kızakçıların hareket alanı sabitlenmiş durumda. Ayrıca alandaki görevlilerimiz kızakçıları sürekli olarak hızlı gitmemeleri, durdukları yerde beklemeyip hemen alanın dışına çıkmaları konusunda sürekli uyarıyor. Bu sayede hızla gelen kızakçıların kalabalığın arasına dalarak istenmeyen olayların yaşanmasının önüne geçmiş oluyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Erciyes'teki pist güvenliği dünya standartlarında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2015 tarihinde saat 11 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erciyes'teki pist güvenliği dünya standartlarında haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:58
  • Guneş
   05:46
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:39
  • Yatsı
   21:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı