Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erciyes'in zirvesinde teröre protesto

  A.A
  12 Ekim 2008 - 12:59Son Güncelleme : 12 Ekim 2008 - 12:59

  Kayseri'deki Yılanlı Dağı Doğa ve Dostluk Kulübü (YIDOG) üyesi dağcılar, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Karakolu'na ve Diyarbakır'da polis otobüsüne yapılan saldırıları Erciyes Dağı'nın zirvesinde protesto etti.

  Erciyes Dağı'nın Tekir Yaylası'ndan saat 02.00'de hareket eden YIDOG Üyesi dağcılar Mehmet Ceyhan, Hüseyin Dalkılıç ve Bekir Demirağ, Çobanini-Şeytanderesi ve Hörgüçkaya kulvarını izleyerek saat 07.00'de zirveye ulaştı.

  Burada, üzerinde şair Mithat Cemal Kuntay'ın “Onbeş Yılı Karşılarken” adlı şiirinden bir mısra ile “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez-Terörü Lanetliyoruz” yazılı pankart açan dağcılar, İstiklal Marşı'nı okuyarak saygı duruşunda bulundular ve şehitler için dua ettiler.

  Mehmet Ceyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Karakolu'na ve Diyarbakır'da polis otobüsüne yapılan saldırıları kınamak ve terörü lanetlemek amacıyla Erciyes Dağı'nın 3 bin 917 metre yüksekliğindeki zirvesine tırmandıklarını söyledi.

  Tırmanışı oldukça zor koşullarda gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Ceyhan, hava sıcaklığının eksi 8-10 derece civarında olduğu zirvede, tipiye de yakalandıklarını kaydetti.

  Ceyhan, Şeytanderesi'nde yaklaşık 4 santimetre olan kar kalınlığının zirvede 8 santimetreye ulaştığını belirterek, zor doğa koşullarına rağmen tırmanışı başarıyla gerçekleştirdiklerini ve aynı kulvarı izleyerek aşağıya indiklerini anlattı.

  Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade eden Ceyhan, terör saldırılarında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı