KAYSERİ HABERLERİ

Erciyes Üniversitesi'nin milli atleti Gamze: "Dopingle ilgim olmaz" demişti

DHA
31.03.2017 - 11:12Son Güncelleme :
DHA

Oktay ENSARİ/KAYSERİ,(DHA)- 2012 Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar 1500 metrede kazandığı gümüş madalya, doping yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından iptal edilen Erciyes Üniversitesi öğrencisi Gamze Bulut'un 3 yıl önce, "Dopingle ilgim olmaz" sözleri damga vurmuştu.
Gamze Bulut,  16 Ağustos 2014 yılında, hakkındaki doping iddialarının gündeme gelmesi üzerine o dönemdeki antrenörü Süleyman Altınoluk ile birlikte ziyaret ettiği DHA Kayseri Bürosu'nda şunları söylemişti:
"Benim hedefim 2016 Olimpiyatları. Kendisine bu kadar büyük hedef koyan birinin dopingle ne ilğisi olabilir? Doping imaları bir algı yaratmaya yönelik. Avrupa Şampiyonasında başarılı olamadım. Bu doğru. Ancak, bana doping iması yapıldığı, gözetim altında olduğum şeklindeki yayınlar yalan. Dopingle hiç işim olmaz. Bugüne dek tüm sporculara yapılan rutin doping kontrollerinden de alnımın akıyla geçtim. Birileri benimle ilgili algı yaratmak, üzerime oynamak istiyor. Yapılanlar ve yazılanlar son derece ayıp ve haksızlık. Milli bir sporcuya bu denli yakıştırma,ima yapmak ve algı yaratmak vicdansızlık. Moralimi bozuyorlar.''
Ancak Türkiye Atletizm Federasyonu, ardından da Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Gamze Bulut'un 2011'den bu yana olan bütün dereceleri iptal  edip, 2020 Mayıs ayına kadar atletizmden men etti. Ceza olayı 2 yıl sonra gündeme gelen halen Erciyes Üniversitesi BESYO 4'üncü sınıf öğrencisi  olan Gamze Bulut’un Aydın’a yerleştiği, burada özel bir spor salonunda görev yaptığı belirlendi. Kayseri’deki okuluna gelip giden Gamze’nin 2 yıl öncesine kadar antrenörlüğünü yapan Süleyman Altınoluk’un da  Gamze Bulut’u çalıştırmayı  bıraktığı ve yeniden pistlere dönen Aslı Çakır’ı Kayseri’de İslam oyunları ve olimpiyatlara hazırladığı öğrenildi.
2020'YE KADAR ATLETİZM PİSTLERİNDEN UZAK KALACAK
2012 Londra Olimpiyatları'nda kadınlar 1500 metre yarışını 2'nci sırada bitiren Gamze Bulut'a doping yaptığı gerekçesiyle 30 Mayıs 2016'dan başlamak üzere 4 yıl men cezasıyla 20 Temmuz 2011'den itibaren katıldığı etkinliklerden de diskalifiye edildiği bildirildi. Kadınlar 1500 metre disiplininde yarışan bir diğer Türk atlet Songül Konak ise 19 Haziran 2016'dan itibaren 4 yıl ceza aldı ve 17 Mayıs 2015'den beri katıldığı yarışmalardan diskalifiye edildi.
FEDERASYON BAŞKANI NE DİYOR?
Atletizm Federasyonu  Başkanı Fatih Çintimar, bir soru üzerine halen Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) son sınıf öğrencisi Gamze Bulut’un IAAF tarafından verilen ceza nedeniyle öğreniminde bir aksama olmayacağını söyledi. Çintimar, "Gamze, üniversiteye YÖK’ün milli sporculara tanıdığı kontenjandan girdi. O nedenle Olimpiyatlardaki yarışmadan dolayı aldığı ceza örgenim hayatını ve ilerde Beden Eğitimi öğretmeni olmasını  etkilemez’’ dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Erciyes Üniversitesi'nin milli atleti Gamze: "Dopingle ilgim olmaz" demişti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 11 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erciyes Üniversitesi'nin milli atleti Gamze: "Dopingle ilgim olmaz" demişti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı