KAYSERİ HABERLERİ

Erciyes Teknopark KOBİ'lerin Avrupa'ya açılan kapısı olacak

AA / Musa Özyürek
27.12.2014 - 11:36Son Güncelleme : 27.12.2014 - 11:36

- Erciyes Teknopark AŞ Genel Müdürü Saylık: "Türkiye'nin ekonomik anlamda 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için KOBİ'lerimizin yüksek teknolojili ürünler üreterek destek vermesi gerekiyor. Avrupa'daki KOBİ'lerle kurulacak ortaklık ve işbirliği anlaşmaları yerli firmalarımızın bu konuda daha hızlı yol almasını sağlayacak" - Erciyes Teknopark AŞ Avrupa İşletmeler Ağı Program Koordinatörü Dalkılıç: "Hizmet verdiğimiz Kayseri, Sivas ve Yozgat'ta şirketlerin yüzde 98'i KOBİ niteliğinde ve birçoğu Avrupa ülkeleriyle hiç iş yapmamış. Program sayesinde firmaların Avrupa'yla tanışmasını sağlayacağız"

AA / Musa Özyürek

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Erciyes Teknopark AŞ, Avrupa İşletmeler Ağı programı kapsamında 2015'den 2020 yılına kadar Kayseri, Sivas ve Yozgat'taki KOBİ'lerin tek yetkili temsilcisi olarak hizmet vererek, firmaların Avrupa'ya açılan kapısı olacak.

Erciyes Teknopark AŞ Genel Müdürü Bilgin Saylık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Rekabet Edilebilirlik ve Yenilikçilik Programı kapsamında yürütülen "Avrupa İşletmeler Ağı Programı"nın, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ), Avrupa'ya daha rahat açılabilmesi ve yeni iş ortaklıkları kurulmasına imkan sağladığını söyledi.

Erciyes Teknopark olarak bu ağa üye olarak üç ilin temsilciliğini yapmaya hak kazandıklarını belirten Saylık, Avrupa'daki KOBİ'lerin ihtiyaç, problem ve ortaklık gibi taleplerinin bir havuzda toplandığını ve bu havuza erişme imkanı sağladıklarını ifade etti.

Türkiye'deki KOBİ'lere uygun ihtiyaç ve ortaklık tekliflerini bu havuzdan tespit ederek firma temsilcilerini Avrupa'daki meslektaşlarıyla buluşturacaklarını, yüz yüze toplantılar düzenleyerek firmaları eşleştireceklerini anlatan Saylık, Türkiye'dekilerle Avrupa'daki KOBİ'ler arasında köprü vazifesi görerek yerli firmaların Avrupa'ya açılmasını kolaylaştıracaklarını vurguladı.

Avrupa'daki KOBİ'lerin orta ve yüksek teknolojili ürünler geliştirme konusunda Türkiye'ye göre çok daha ileri seviyede olduklarına dikkati çeken Saylık, "Türkiye'nin ekonomik anlamda 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için KOBİ'lerimizin yüksek teknolojili ürünler üreterek destek vermesi gerekiyor. Avrupa'daki KOBİ'lerle kurulacak ortaklık ve işbirliği anlaşmaları yerli firmalarımızın bu konuda daha hızlı yol almasını sağlayacak. Bu işbirliği de İşletmeler Ağı Programı sayesinde gerçekleşmiş olacak" şeklinde konuştu.

Türkiye'deki KOBİ'lerin yıllardır kendi ekseni etrafında döndüğünü bir adım yukarı sıçrayamadığını ifade eden Saylık, program sayesinde KOBİ'lerin kabuklarını kırmalarına, büyüyerek ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamalarına yardımcı olacaklarını söyledi.

- KOBİ'ler Avrupayla tanışacak

Erciyes Teknopark AŞ Avrupa İşletmeler Ağı Program Koordinatörü Serhat Dalkılıç da Avrupa'ya açılma konusunda dil, proje ve danışmanlık hizmetleri gibi konularda sorunlar yaşayan firmalara çok büyük kolaylıklar sağlayacaklarını kaydetti.

Avrupa'da üretilen ürünlerin dünyaya pazarlanmasında Türkiye'nin köprü vazifesi gördüğüne dikkati çeken Dalkılıç, şöyle devam etti:

"Bu ekonomik döngüde KOBİ'lerin daha fazla rol almasını sağlayacağız. Hizmet verdiğimiz Kayseri, Sivas ve Yozgat'ta şirketlerin yüzde 98'i KOBİ niteliğinde ve birçoğu Avrupa ülkeleriyle hiç iş yapmamış. Program sayesinde firmaların Avrupa'yla tanışmasını sağlayacağız. Avrupa'daki firmalar ürünlerini Türkiye üzerinden satabilmek için firmalar arıyor veya yeni ürünler üretebilmek için iş ortaklıkları kurmak istiyor. Aynı şekilde Türkiye'de de Avrupa'daki firmalarla iş yapmak isteyen firmalar oluyor. Bu firmaları tespit edip birbirleriyle buluşturacağız. Bu sayede Türkiye'deki KOBİ'lerin büyüyebilmesine imkan sağlayacağız."

Türkiye'de Avrupa standartlarında üretim yapan firmalar olduğunu ancak Avrupa'ya açılamadıkları için kendilerini anlatamadıklarını kaydeden Dalkılıç, "Firmalara, ürünlerinin tanıtımı konusunda da yardımcı olacağız. Uluslararası fuarlara ücretsiz katılımlarını sağlayacağız. Yurtdışındaki firmaları Türkiyeye, Türkiye'deki firmaları yurtdışına götüreceğiz. Her iki tarafın da üretim ve tesisleri, imkanları yerinde görmesini sağlayacağız. Bu sayede daha kolay ve sağlam iş birlikleri kurulabilecek" şeklinde konuştu.

Dalkılıç, program kapsamında firmalara dış ticaret, ürün pazarlama, pazar bulma, yüksek teknoloji ürünleri geliştirme gibi konularda da ücretsiz eğitim vereceklerini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erciyes Teknopark KOBİ'lerin Avrupa'ya açılan kapısı olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   18:43
  • Yatsı
   20:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı