KAYSERİ HABERLERİ

Erciyes’te Sıcak Su Aramaları Devam Ediyor

IHA
20.10.2015 - 10:22Son Güncelleme :

ERCİYES AŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI MURAT CAHİD CINGI

IHA

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Erciyes Dağı’nda sıcak suyun bulunması için gerekli çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, “Sondaj vurma aşamasına geldik” dedi.
Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Dağı’nda, kış turizminin yanı sıra termal bir tesis kurulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Devam eden çalışmalar hakkında bilgiler veren Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, yakın bir zamanda vatandaşlara müjdeli bir haber vereceklerini söyledi.
Maden Tetkik Arama (MTO) mühendislerinin çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Cıngı, “Halkımızın yakından takip ettiği gibi Maden Tetkik Arama Enstitüsü ile beraber geçen yıl bir çalışma başlattık. Erciyes’teki sıcak su kaynaklarını ve rezervlerini çeşitli metotlarla tespit etmeye çalıştık. Onların kendilerine mahsus çok teknolojik bir takım metotları var. Bunun neticesinde MTA’nın hazırladığı raporlar doğrultusunda şuanda sondaj vurma aşamasına geldik. MTA mühendisleri Erciyes Dağı’ndan çok ümitliler. Bizlerde çok ümitliyiz. Netice itibariyle volkanik bir dağ olduğu için Erciyes Dağı’nın alt taraflarında sıcak suyun olduğunu tahmin ediyoruz. Buradaki tek unsur şimdiye kadar Türkiye’de bir dağ üzerinde sondaj çalışmasının yapılmamış olması. Bu yüzden her ne kadar biraz şüphe doğuruyor ise de genel itibariyle uzmanların görüşleri de Erciyes Dağı’nda sıcak suyun olduğu yönünde” ifadelerini kullandı.
‘Biz burada kış turizmi ile beraber termal turizmi geliştirip, Erciyes’i 4 mevsim otellerimizin kullanma kapasitesini ful kullanabilecek bir seviyede tutma gayreti içerisindeyiz’ diyen Murat Cahid Cıngı, “Teknik imkanlardan dolayı bu kış sezonu içerisine yetiştiremesek de baharla beraber Erciyes’te sıcak su arama faaliyetlerine başlayacağız. Malum yerin altı sadece Allah tarafından biliniyor. Ne kadar teknoloji kullansanız da bu teknoloji çağında yüzde 100 bir garantili neticeye ulaşamayabiliyorsunuz. Ancak sondaj vurduktan sonra sıcak suyun veya başka madenlerin olup olmadığını anlayabiliyoruz. Bizde bunu görmek için artık sondaj vuracağız. Önümüzde ki bahardan itibaren halkımıza çok müjdeli haberler verebileceğiz diye ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Erciyes’te Sıcak Su Aramaları Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 10 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erciyes’te Sıcak Su Aramaları Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı