« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ercişli Kırgızlar ata sporları

Van'ın Erciş ilçesinin Ulupamir Mahallesi'nde yaşayan Kırgız Türkleri, kurdukları kulüple asırlardır sürdürdükleri ata sporlarını yaygınlaştırmayı ve geliştirmeyi hedefliyor.

A.A
SON GÜNCELLEME

Kırgızistan'da milli spor olarak kabul edilen buzkaşı (Kökbörü) oyununu özel günlerde ve düğün törenlerinde yaşatmaya çalışan Ercişli Kırgızlar, binicilikteki maharetlerini artık kulüp çatısı altında faaliyet göstererek sergiliyor.

Van Valiliği ve Erciş Kaymakamlığı'nın desteğini alarak Ulupamir Kökbörü Spor Kulübü ve Derneği'ni kuran mahalleliler, Türkiye'nin bütün illerinde gösterilere katılıyor.

Oyunda iki takıma ayrılan biniciler, yerdeki oğlak postunu kapmanın mücadelesini verirken, tozlu alanda çekişmeli geçen, post parçalanıncaya kadar devam eden mücadele renkli görüntülere sahne oluyor. Mahalle sakinleri de bu çekişmeyi keyifle izliyor.

Kulüp başkanı Yakup Timur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 yıl önce göç ettikleri Erciş'te geleneklerini devam ettirmeye çalıştıklarını, ata sporlarının ciddiyetle yapılması için kulüp kurduklarını ifade etti.

Şimdiye kadar 30 kişinin kulüplerine kayıt yaptırdığını bildiren Timur, şunları kaydetti:

"Artık bu işi sadece mutlu günlerimizde, düğünlerimizde, bayramlarımızda ve şenliklerimizde yapmak istemiyoruz. Şu an kulüp olarak faaliyet göstermekteyiz. Aldığımız destek sayesinde Türkiye'nin 81 ilinde gösterilere gidiyoruz. Şimdiye kadar 30 sporcunun kaydını gerçekleştirdik ancak kayıtlarımız devam ediyor. Altyapımızı tam olarak tamamladığımız zaman, inşallah kulübümüzde Kırgızistan'daki milli sporumuz buzkaşı, at üstünde güreş, binicilik, rahvan yarışı ve aşık oyunlarımızı geliştirip, hem yurt içinde hem de yurt dışında sergilemeyi düşünüyoruz. Hedeflerimiz büyük, umarım başarılı oluruz."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz