VAN HABERLERİ

Erciş Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası

IHA
01.10.2015 - 14:02Son Güncelleme :

VAN'IN ERCİŞ ŞEKER FABRİKASINDA 2015-2016 PANCAR ALIM KAMPANYASI DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI. (KOD:SE1)

IHA

Van’ın Erciş Şeker Fabrikası’nda 28. dönem pancar alım kampanyası yapılan törenle başladı.
Erciş Şeker Fabrikası alım sahasında düzenlenen törene Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, Erciş Şeker Fabrikası Müdürü Erhan Özsu, Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek, Şeker- İş Erciş Şube Başkanı Yavuz Şahin, Panko Birlik Erciş Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ünal, kamu kurum amirleri, oda ve dernek yöneticileri, şeker fabrikası yönetici ve işçileri ile üreticiler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Erciş Şeker Fabrikası Müdürü Erhan Özsu, 2015-2016 yılı kampanya döneminin kazasız ve ülke ekonomisine bol kazanç getirmesi dileklerinde bulunarak, “Fabrikamız Van Gölü havzasının tarıma dayalı en büyük sanayi kuruluşudur. 27 yıldır yöremize ekonomik ve sosyal alanda büyük faydalar sağlamış olup, bu katkıları sağlamaya da devam edecektir. Fabrikamıza bağlı 4 ziraat bölge şefiğimizde 51 köy ve mahallede bin 308 çiftçi ile 152 bin 250 ton pancar üretim sözleşmesi yapılmıştır. Pancar rekolte tahmininin 110 bin ton bedeli ödenen pancar ve 100 bin ton işlenen pancar olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Üretilecek pancarlar 6 adet pancar alım merkezinde üreticilerden teslim alınacaktır. Teslim alınacak bu pancarın bedeli yaklaşık 20 milyon TL olup, bugüne kadar bu bedelin yüzde 40’ı ayni ve nakdi avans olarak üreticilere ödenmiştir. Teslim alınacak pancar karşılığı 15 bin ton şeker, 38 bin ton yaş pancar posası ve 3 bin 600 ton melas üretimi beklenmektedir. Fabrika 2015-2016 yılı pancar işleme kampanyasına sıfır stok şeker miktarıyla girmektedir. Fabrikamızın yöre ekonomisine katkısı yaklaşık 100 milyon TL civarındadır. 537 kişinin istihdam edildiği fabrikada, yörenin istihdam sağlayan en büyük kamu kuruluşudur. Geçmişi başarılarla özdeşleşmiş olan fabrikamızın bu kampanya döneminde de başarılı olacağına inancım tamdır. Pancarın tarlaya ekilmesinden, tesellüm merkezlerinde şirkete teslimine kadar şirket ile uyumlu bir çalışma sergileyen çiftçilere fabrikamızda pancarın alınıp işlenmesinde emeği geçen işçi, memur ve yönetici arkadaşlarıma şirket ile ilişkisi olan tüm şahıs ve kurumlara bugüne kadar verdikleri ve ileride verecekleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. 2015-2016 pancar alım kampanyasının Erciş’imize, Türk Şeker Sanayi’ne ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını gönülden temenni ediyor, heyetinize kalbi teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.
Erciş Şeker İş Şube Başkanı Yavuz Şahin ise, 10 Temmuz 2015 tarihinde vefat eden fabrikanın eski müdürü Faruk Nalbantoğlu’na bir kez daha rahmet dileklerini iletti. Şahin, “Bugün 28.’sini kutladığımız pancar kampanyamız her yıl biraz daha merakla ve hüzünle yapmaktayız. Bildiğiniz gibi 1990 yıllarında 300 - 350 bin pancar kapasitesi olan Erciş Şeker Fabrikamız bugün 90 bin ton kapasitesine gerilemiştir. Ne yazık ki, bu sorun doğu fabrikalarının hepsini kapsamaktadır. Türk şeker endüstrisi mevcut yapısal sorunları altında sanayimizin ağırlaşan koşulları, pancar şeker üretim projesi üzerinde derin bir baskı unsuru olmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.
Panko Birlik Erciş Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ünal ve Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar ise, kampanyanın başta Erciş çiftçisine, ardından bölge ve ilçe ekonomisine hayırlar getirmesi dileklerinde bulundular.
Konuşmalardan sonra fabrikaya pancarı ilk getiren 6 üreticiye protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi. Topluca duanın ardından protokol üyeleri işçilerle birlikte kampanya açılış kurdelesi keserek pancar alım kampanyasına start verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Erciş Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 14 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erciş Şeker Fabrikası’nda Pancar Alım Kampanyası haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:02
  • İkindi
   14:42
  • Akşam
   17:00
  • Yatsı
   18:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı