VAN HABERLERİ

Erciş Belediyesi’nden Peynirciler Çarşısı

IHA
08.07.2015 - 13:30Son Güncelleme :

ERCİŞ BELEDİYESİNDEN PEYNİRCİLER ÇARŞISI PROJESİ

IHA

Van’ın Erciş Belediyesi, Peynirciler Çarşısı Projesi için hazırlıklarını tamamladı.
Geçtiğimiz ay Kasaplar Çarşısı, Mal Meydanı gibi hayvancılığın önünü açacak tesislerin temelini atan Erciş Belediyesi, Peynirciler Çarşısı Projesi için de hazırlıklarını tamamladı. Eski Rus Pazarı yanındaki 3380 metrekarelik alan üzerine kurulacak Peynirciler Çarşısı, soğuk hava depoları, bodrum katı, satış üniteleri gibi elementler taşıyacak. İlçede dağınık halde faaliyet gösteren peynirci esnafını bir araya getirerek modern bir kimlik kazandıracak olan proje ile ayrıca başta otlu peynir olmak üzere diğer süt ürünü gıdalar için iç ve dış pazarın oluşturulması da hedefleniyor.
Belediye hazırladığı projelerin yanı sıra ilçeye bağlı Çökek Mahallesi’nde yoğunlukla üretilen, üretimi eski araç-gereçlerle yapılan ve endemik bitkilerin karışımı ile yapıldığından dolayı farklı özellikler taşıyan Êzing peyniri için de patent çalışmalarına başladı. Tanıtım çalışmalarından sonra mevcut üretim biçiminin korunmasını hedefleyen çalışma ile Êzing peynirine marka değeri kazandırılması amaçlanıyor. Çalışmanın sonraki aşamalarında kadınlar üzerinden kurulacak kooperatifler aracılığıyla devam edeceği ve söz konusu peynirin aynı zamanda ilçe ekonomisine yeni bir kaynak olması için gerekli çalışmaların yapılacağı belirtildi.
Ayrıca Erciş Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) açmış olduğu ’’Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Alt Yapı ve Mali Destek Programı’’ hibe programına yönelik hazırladığı ’’Otlu Peynir Vitrin İle Buluşuyor’’ adlı projeyi de belediye meclisine sundu. Belediye Evlendirme Dairesi’nde gerçekleştirilen temmuz ayı olağan meclis toplantısının birinci bileşiminde hazırlanan projenin DAKA’ya sunulması ve sonrasındaki iş ve işlemler için yetkinin Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin’e verilmesi konusu görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Erciş Belediyesi’nden Peynirciler Çarşısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erciş Belediyesi’nden Peynirciler Çarşısı haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:08
 • Guneş
  06:50
 • Öğle
  12:04
 • İkindi
  14:40
 • Akşam
  16:57
 • Yatsı
  18:27
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı