Erçel: Galatasaray gibi sabırlı olalım

Hürriyet Haber
19.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

UYGULAMAYA konulan ekonomi programını, ‘‘uzun soluklu, uzun vadeli ve ileriye bakan bir program’’ olarak nitelendiren Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, ‘‘Bu program uzun süreli. Sabırlı olalım. Fener gibi olmayalım, Galatasaray gibi olalım’’ dedi. Erçel'in bu sözleri, izleyenlerde ‘‘Başkan hangi takımı tutuyor?’’ merakı uyandırdı. Erçel'in Galatasaray taraftarı olduğu öğrenildi.

Türk-Japon Vakfı'nın düzenlediği, ‘‘Krizden İstikrara Türk ve Japon Örneği’’ konulu panelde konuşan Erçel, ‘‘Eğer birinci sınıf ülke, AB üyesi olmak istiyorsak 10 senelik bir program olarak bakmalıyız. Her sene, her sabah yeniden başlayacak şekilde 10 seneyi hedeflemeliyiz’’ dedi.

‘‘Daha başındayız. Bazen sonuçları alıp sevineceğiz, bazen sonuçları alıp üzüleceğiz. Ama sonunda hedefe ulaşacağız’’ deyin erçel, şöyle devam etti:

‘‘Enflasyonu doğuran geriye endeksleme olayıdır. 25 yıldır dinamik şekilde bu çalışıyor. Bunu kırmanın en önemli aracı politikaları ileriye yapmaktır’’ dedi. Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp de uygulanmakta enflasyonla mücadele programının başarılı olmak durumunda olduğunu belirterek, ‘‘Bu programın başarılı olması dışında herhangi bir alternatif düşünemiyorum’’ dedi.

Demiralp sektörel anlamda alınan ve alınacak tedbirlere değindi.

POAŞ ihalesi 2-3 Mart’ta netleşir

ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Tüpraş hisselerinin halka arzının dün Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Kurul kaydına alındığını belirterek, Tüpraş'ın halka arzı, bugüne dek yapılacak en büyük halka arz olacak'' dedi. Bayar, 2-3 Mart'ta POAŞ ihalesinin netleşeceğini anlatırken, ‘‘Bunlar oluştuğunda, hepimiz daha şevkle bu işe sarılacağız diye bakıyorum’’ dedi. Artık hiç bir meselenin, ülkelerin kendi iç meselesi olmadığını daifade eden Bayar, Türkiye'de de ''Ben yaptım, oldu'' mantığıyla hareket edilemeyeceğini kaydetti. Bayar, Tüpraş'ta çok sayıda hissedar için, taksitli satışlardan kredi kartı ve internet satışlarına dek bir çok yöntemin gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı