Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ercan Kumcu: Prag uzun süre hatırlanacak

Ercan KUMCU

PRAG'daki IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları bitti. Bu toplantılar uzun süre hatırlanacak. Hatırlanması sokaktaki kavgalar nedeniyle değil, hayati konulardaki kaydedilen ilerlemeler nedeniyle olacak.

IMF-Dünya Bankası toplantıları iki yıl Washington'da yapıldıktan sonra bir yıl üye ülkenin birinde yapılır. Benim katıldığım Washington dışı toplantılarından ilki Batı Berlin'de olmuştu. Toplantı orada da sokak kavgalarına sahne oldu. Daha sonraki toplantı Bangkog'da yapıldı. Ardından Madrid ve Hong Kong'da toplantılar yapıldı.

Batı Berlin toplantıları anlamlıydı. Çünkü, komünizm çökmek üzereydi, duvarın yıkılması an meselesiydi. Bangkog ve Madrid toplantıları hiçbir iz bırakmadı. Hong Kong toplantıları ise Asya Krizi'nin çıkışına rastladığından heyecanlıydı.

DÜNYA AÇISI

Prag toplantıları, dünya finans mimarisinin yeniden oluşturulması sürecinde önemli roller alacak IMF ve Dünya Bankası yönetimlerinin daha gerçekçi düşündükleri bir döneme rastladı. Küreselleşmenin olumsuz sonuçlarına tepki gösteren sivil toplum kuruluşları da ne istediklerini daha iyi bilen bir konuma geldiler.

Bu kuruluşlar küreselleşmeye karşı değiller. Onlar da biliyorlar ki, küreselleşme geriye döndürülebilecek ya da yavaşlatılabilecek bir süreç değil. İstemesek de devam edecek. Küreselleşmeyle beraber yaşayacağız. Önemli olan küreselleşmenin olumlu yönlerini azamiye çıkarmak, olumsuzluklarını da asgariye indirmektir.

Giderek artan sayıdaki sivil toplum örgütleri bu gerçeği görmeye başladılar. Tartışma daha gerçekçi bir platforma taşındı. Dolayısıyla yakınlaşma hızlandı. Anlayış arttı. Çözüm süreci hızlandı. Prag toplantıları bu açıdan çok önemliydi. Görünen o ki, Prag toplantıları bir sürecin başlangıcı olarak uzun süre hatırlanacak gibi görünüyor.

TÜRKİYE AÇISI

Prag toplantıları Türkiye için de farklıydı. Özellikle, son üç yıldır yapılan toplantılarda Türkiye ile IMF'nin anlaşıp istikrar programının yapılıp yapılmayacağı konuşulurdu. Yapılacaksa, nasıl bir istikrar programı yapılacaktı? Cevap verebilen yoktu.

Türkiye hükümetlerinin kararsızlığı nedeniyle ne bir istikrar programı oluşturulabildi ne de IMF'yle anlamlı görüşmeler yapılabildi. Prag'da durum farklıydı.

Türkiye son on beş yılın en ciddi istikrar programını uyguluyor. Program, hedeflerden ufak sapmalar gösterse de, politikalardan bir sapma göstermedi. Dolayısıyla Türkiye heyeti, Prag'da başı dik dolaştı. Yabancılara anlatacakları bir hikáyeleri vardı.

Uzun süredir ilk kez, Türkiye'den gelenler bu toplantılarda ileriye güvenerek bakan bir grup izlenimi verdiler. Yapılanlar uluslararası çevrelerde parmakla gösterilecek bir örnek olmamış. Fakat, Türkiye ile yakından ilgilenenler bugüne kadar yapılanları takdir ediyorlar. Yapılacakları ise merakla bekliyorlar.

Prag, Türkiye açısından da önemli bir toplantı yeri oldu. Özgüvenimiz arttı. Girdiğimiz yolda yalpalamazsak, üç yıl sonra Dubai'de yapılacak toplantılarda çok farklı bir ülke görünümü vereceğiz.

X