Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ercan Kumcu: Bravo Başkan!

Ercan KUMCU

İstikrar programının uygulanmasında görev bölümü sonunda belli oldu. Dağıtılan teşvikler ve iyi haberlerin kamuoyuna açıklanması siyasilerin görevi. Vatandaşı rahatsız edebilecek konular ise bürokratlar tarafından üstleniliyor. Programın halkla ilişkiler bölümünü ise Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yürütüyor.

Geçenlerde, Başkan ev hanımları ile bir araya gelip istikrar programının ev hanımlarını ilgilendiren bölümünü anlattı. Basına yansıdığı kadarıyla, Başkan çok ilginç şeyler söylemiş. Örneğin, pahalı olan malları satın almayın, boykot edin demiş.

BOYKOT

Serbest piyasa ekonomisinde fiyatı nedeniyle bir malın boykot edilemeyeceğini Başkan da biliyor. Her şeyden önce, pahalı mal satılmayandır. Bir malın kimilerine göre pahalı olduğu düşünülse de, mal satılıyorsa, pahalı değildir. Boykot gibi tepkiler çok kısa sürer. Piyasadaki arz-talep dengesi sonunda dışarıdan gelen bu çeşit müdahaleleri etkisiz bırakır. Bütün bunları elbette Başkan da biliyor.

Buna rağmen, Başkan ev hanımlarının önünde bu çeşit söylemlerle bir ‘‘enflasyon bilinci’’ oluşturmaya çalışıyor. Çok da doğru yapıyor. Enflasyonla mücadele topyekûn bir mücadeledir. Bu mücadelenin yarısı teknik konularsa, diğer yarısı halkla ilişkilerdir. Yirmi yıldan uzun bir süredir yüksek enflasyonla yaşamış bir ülkede enflasyonun düşürülüp istikrara ulaşmak ‘‘güvenilirlik’’, ‘‘inandırıcılık’’ ve ‘‘kararlılık’’ ister.

Başkan'ın bugünlerde yaptıklarını aslında Başbakan'ın yapması gerekir. Yetki-sorumluluk zinciri içinde bu çeşit gösterilerin Başbakan, en azından bir bakan tarafından yapılmasının etkisi daha büyük olur. Görünüyor ki, bununla yetinmek zorundayız. Bir anlamda, Başkan'ın yaptıklarını ‘‘hiç yoktan iyidir’’ diye görmemiz gerekiyor.

Başkan kendine biçtiği bu görevi çok da iyi yapıyor. Bir ay önce yurtdışında finansal çevrelere istikrar programının onları ilgilendiren boyutlarını anlatıyordu. Yıl başından önce Türkiye'de televizyon kanallarını gezerek programı halka anlattı. Şimdi de toplumun farklı kesimlerine programın kendilerini ilgilendiren bölümlerini anlatıyor. Başkan'ın yaptığı işi küçümsemek mümkün değil.

BAŞARININ PAYLAŞIMI

Programın başarısı şimdiye kadar ortalarda görünmeyen siyasetçilere ait olacak. Başarısızlık ise Başkan'a ve bürokratlara fatura edilecek. Bu strateji Türk siyasetinin geleneksel bakış açısını yansıtır. Bu anlamda, kendisi ve diğer bürokratlar ‘‘kelle koltukta’’ çalışmaktadır.

İlerideki tarihlerde belki işçi ve memur gruplarıyla Başkan toplantılar yapacaktır. Belki o toplantılarda protesto edilecektir. Bütün olumsuzluklara rağmen, Başkan enflasyonu ‘‘şahsi sorunu’’ haline getirmiş bulunmaktadır.

Merkez Bankası Başkanı'nın bu davranışı bu ülkenin istikrara kavuşmasını isteyen tüm kesimler tarafından desteklenmelidir.

Bravo Başkan!

X