Dünya Haberleri

  Erbil Valisi: PKK hem bizim hem Türkiye için sorun

  Hürriyet Haber
  21.07.2007 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Irak'ın Erbil Valisi Nevzat Hadi, terör örgütü PKK'nın hem Türkiye hem kendileri için sorun olduğunu söyledi.

  Vali Nevzat Hadi,  1991 yılında Saddam'ın zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığındıklarını belirterek, kendileri için zor olan o dönemde Türkiye'nin yaptığı iyilikleri unutmadıklarını vurguladı.
  Türkiye'nin o tarihten beri kendi bölgelerini koruduğunu, İncirlik Üssü'nün Irak'ın kuzeyinin korunması için kullanıldığını kaydeden Hadi, şöyle konuştu:

  “Türkiye'nin dostluğuna ihtiyacımız var. Terör örgütü PKK, hem Türkiye hem bizim için sorun. Bunun nedeni, bölgedeki coğrafi şartların güç olmasından kaynaklanıyor. Bu da bir gerçektir.

  Bir röportajımda (Burası Türk ordusuna mezar olur) dediğime yönelik haberler yayınlandı. Bu doğru değildir. Bir yanlış anlaşılma oldu. Sözlerim çarpıtıldı. Bölgenin dağlık bir bölge olduğundan dolayı orada Türk askerlerin kaybolacağını söyledim. Ama bu yanlış yorumlanmış. Ben 12 temmuzda Türkiye'ye gittim ve Erbilli olan Prof. Dr. İhsan Doğramacı'yı ziyaret ettim. Ben Erbil Valisi olarak Türkiye ile bu tür bir sorunum olsa ben nasıl orayı ziyaret ederim.”

  “TÜRK ASKERİ GİRMEDİ”

  Hadi, terör örgütü PKK'nın Irak'ta bulunduğu bölgenin çok dağlık yerler olduğunu ve bu nedenle orayı kontrol etmelerinin son derece zor olduğunu savunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Bu nedenle onları oradan kovamıyoruz. Türkiye müdahale ederse zor şartlar nedeniyle kayıpları olur. Türk askeri girmedi. Türkiye, sınır ihlalinde bulunmadı. o bölge Irak, İran ve Türkiye sınırlarının kesiştiği yerlerdir. Sınır çizgileri net belli değildir. Ara sıra oralara top saldırıları oluyor. Ancak o bölgenin yerleşim yeri olmadığı için de belli değildir. Örneğin Zaho sınırı belli ve açıktır. Orada bir sınır ihlali veya geçişi olursa hemen belli olur. Dağlık bölgede böyle bir şey söz konusu değildir.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı