Erbil’i Türk müteahhitleri yeniden inşa ediyor

Volkan YILDIRIM/ERBİL
01 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 2009 - 21:56

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Erbil’de yapılan inşaatların yaklaşık yüzde 80’inin Türk müteahhitlerce gerçekleştirildiğini açıkladı.

Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve işadamları heyetiyle gerçekleştiridiği Irak gezisinde, “Türkiye Cumhuriyeti-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Birinci İş Forumu”na katıldı. Türkiye’nin Irak’ın en zor günlerinde yanında yer aldığını belirten Çağlayan, bunun Irak ile ekonomik ilişkilere de yansıdığını ifade etti. Çağlayan, şu an Erbil’de 500’e yakın Türk işadamının bulunduğunu, bölgede yapılan inşaatların yüzde 70-80’inin Türk müteahhitlerce gerçekleştirildiğini bildirdi.
Hedef 20 milyar dolar
Türkiye ile Irak arasında dış ticaret hacminin giderek arttığını kaydeden Çağlayan, 2009’un 9 ayında Türkiye’nin Irak’a ihracatının geçen yıla oranla yüzde 50 arttığını belirtti. Çağlayan, geçen yıl 5,3 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi için 20 milyar dolarlık hedef koyduklarını da anımsattı.
Dünyaya açılan kapı
Bölgesel Kürt Yönetiminde yeni oluşan kabinede görev alan Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ise konuşmasını Türkçe yaptı. Uzun yıllar Türkiye’de yaşadığını anlatan Çelebi, Türkiye’nin Körfez krizinden önce, kriz sırasında ve geçmişteki tüm sıkıntılarda Irak’ın yanında yer aldığını söyledi. Çelebi, önemli bir stratejik konumu olan Türkiye’nin kendileri için “dünyaya açılan kapı” olduğunu bildirdi. Çelebi, Türkiye’nin demokrasi ve AB yolunda ilerlemesinin bölgeye büyük yarar sağladığını söyledi. Demokrasi alanında yeni, ancak hızlı adımlar attıklarını kaydeden Çelebi, “Örf ve adetimiz birbirine benzer, aynı milletler sınırın iki tarafında, ister Türk olsun ister Kürt olsun, amacımız bu kardeşliğin devamıdır” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı