Erbil’e ‘Kale’ açtı, Suudi Arabistan’a fabrika yapacak

Meltem KARA
12 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Şubat 2011 - 10:51

Erbil’de konsept mağaza açan Kale Grubu, bu şubelerini Hindistan’da Koçin, Suudi Arabistan’da Riyad ve Cizre, Libya’da ise Tripoli’ye taşımayı hedefliyor. Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, bölgede söz sahibi olmak istediklerini belirterek, Suudi Arabistan’da da yerel bir ortakla 10 milyon dolarlık yapı kimyasalları üretim tesisi açacaklarını söyledi.

KALE Grubu, Kuzey Irak’a yeni konsept mağazalarını taşıyarak, Erbil’de 530 metrekarelik showroom açtı. Bu yıl yeni konseptiyle büyümeyi hedefleyen grup, Hindistan’da Koçin, Suudi Arabistan’da Riyad ve Cizre, Libya’da ise Tripoli’de sadece Kale Grubu ürünlerinin yer aldığı konsept mağazaları açmayı planlıyor. Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, bölgede söz sahibi olmak istemelerinin yanı sıra, markalaşma hedeflerini Türki Cumhuriyetler, Balkanlar ve Kuzey Afrika’ya da taşımak istediklerini söyledi.
Mısır’da bekleyecek
Yeni mağazalaşma süreci için girdikleri ülkelerde yerel ortaklarla çalışmayı planladıklarını belirten Zeynep Bodur Okyay, şu bilgileri verdi: “Kale Grubu olarak daha önce distribütörler vasıtasıyla ihracat yaptığımız pazarlarda markalaşma sürecine hız verdik. Libya’daki yatırımımız bitti, açılışını yapacağız. Azerbaycan Bakü’de bir mağaza açtık. Dubai’de bir mağazamız var. Mısır’da Kahire’de bir mağaza açma planımız vardı ama olaylar nedeniyle askıya aldık. Olayların durmasını bekliyoruz. Suudi Arabistan’da Cidde ve Riyad’da mağaza açacağız. Bu coğrafyada özellikle daha fazla markalaşma konusunda fırsat olduğunu düşünüyoruz bunu devreye alıyoruz. Yeni konsepti tüm ülkelere taşıyacağız. İstanbul Fulya’da örnek bir mağaza açacağız.”
Arabistan’da üretim yapacak
Şubeleşmenin dışında yurtdışındaki üretim yatırımlarının da devam ettiğini ifade eden Okyay, şunları söyledi: “Suudi Arabistan’da yerel bir ortak ile yeni bir üretim tesisini hayata geçireceğiz. Yapı kimyasalları alanında gerçekleşecek yatırımın tutarı da 10 milyon dolar olacak. Yüzde 50-50 olarak plananlanan proje için mart ayında anlaşmanın imzalanmasını planlıyoruz ve yatırımı bu yıl sonunda devreye sokmak için çalışıyoruz. Burada üretim hacmi yılda 90 bin ton olacak.”
Yüzde 25 büyüme bekliyor
Zeynep Bodur Okyay, yeni mağazalaşma konseptleriyle ihracatta 2011 yılında yüzde 25 büyüme planladıklarını belirterek, “Bu yıl yaklaşık 200 milyon liralık ihracat yapacağız. Yapı grubundaki ciromuz da yaklaşık yüzde 20-25 büyüme ile 900 milyon liraya ulaşacak. Bu yıla genel seçim nedeniyle biraz temkinli yaklaşıyoruz. Ancak konjonktürün bu şekilde devam etmesi halinde hedeflerimize ulaşacağız” diye konuştu.

Erbil’de yerel ortak işletecek

KALE Seramik’in Erbil’de açtığı mağaza, yerel ortakları Diwan Company tarafından yönetilecek. Toplam 530 metrekare alanda 3 katlı olarak inşa edilen mağaza Erbil’in en işlek caddelerinden biri olarak kabul edilen, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu Selahattin kentine giden Shoresh Caddesi’nde yer alıyor. Kale Grubu ürünleri Diwan Company tarafından Erbil dışında Bağdat, Kerkük, Dohk,
Ramadi ve Musul’da da bayiler aracılığı ile satılıyor.

Sipariş gelmeye başladı

KALE Grubu Seramik Grubu Başkanı Tarık Özçelik, Irak ve Libya’daki mağaza yatırımlarının bu ülkelerin ihracat alanındaki yüksek performansının göstergesi olduğunu belirterek, “Mağazalaşma süreci talebi artırma yönünde olumlu katkı sağlıyor. Biz mağazalarımızı açtıktan sonra inşaat ve proje firmaları çok ciddi oranda arttı. Bu ükelerdeki projelerde çok aktif hale geldik. Irak’ta açtığımız bu şubeye de sipariş almaya başladık” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı