Gündem Haberleri

  Erbakan'ın Şeyh Osman'ı Hizbullah'ın danışmanı

  Hürriyet Haber
  05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Beykoz'daki çatışmada sağ yakalanan Hizbullah militanı Edip Gümüş, polise verdiği ifadesinde, ölü ele geçirilen örgüt lideri Hüseyin Velioğlu'nun, Kürdistan İslami Hareketi Lideri Şeyh Osman bin Aziz'le görüştüğünü söyledi. Kapatılan RP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, başbakanlığı döneminde Şeyh Osman'ın kardeşi Sıddık Aziz Muhammet'i 9 Ağustos 1996'da Ankara'da kabul etmişti. Dönemin Başbakanı Erbakan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le yaptığı görüşmede de PKK'yı Talabani ve Hizbullah'ın akıl danıştığı Şeyh Osman yardımıyla yok edeceğini savunmuştu.

  CİHAT YAPACAKTIK

  DGM tarafından tutuklanarak cezaevine konulan daha sonra sorgulanmak üzere polis tarafından tekrar alınan Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın örgütle ilgili önemli bilgiler verdikleri ortaya çıktı. Gümüş, ifadelerinde Hüseyin Velioğlu'nun Kuzey Irak'ta Şeyh Osman'la ilişki kurduğunu belirterek, şunları söyledi:

  ‘‘Örgüt Tebliğ ve Cemaat çalışmasını tamamlayarak cihat aşamasına geldi. 2000 yılı yaz aylarında büyük kentlerde silahlı mücadele başlatacaktık. Silahlı eylemlere ağırlık verilecekti. Biz sadece İslam adına iyi şeyler yapılmasını söyledik. Ama gördük ki, yapılanlar İslam’a darbe vuran bir hareket oldu. Örgüt, hakimiyetini kaybettiği gibi kontrolden de çıktı.’’

  Hizbullahçılar’ın itirafları arasında adı geçen Şeyh Osman bin Aziz'in adı, 1996 Ağustosu'nda Türkiye'nin gündemine gelmişti. Dönemin başbakanı Necmettin Erbakan, Kuzey Iraklı dini lider Şeyh Osman'ın kardeşi Sıddık Aziz Muhammet'i Ankara'da 9 Ağustos 1996'da RP Genel Merkezi'nde kabul etmişti. 10 Ağustos 1996 tarihli Hürriyet'in manşetinde yer alan ve Dışişleri Bakanlığı'nda habersiz yapılan görüşmede, Muhammet, Erbakan'a Şeyh Osman'ın liderliğini yaptığı Kürdistan İslami Hareketi'nin de Ankara'da bir temsilciliğini açmak istediğini söylemiş ve oturma izni talep etmişti. Erbakan'ın talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne başvuruda bulunulmuştu. Dönemin Başbakanı Erbakan, DSP Lideri Ecevit'le yaptığı görüşmede de, ‘‘Biz Kuzey Irak'ta Barzani ve Şeyh Osman'ın yardımıyla PKK'yı yok edeceğiz’’ demişti.

  Bu arada, DGM Savcısı'na pişmanlık dilekçesi veren Cemal Tutar ve Edip Gümüş, halen yürürlükte olan Pişmanlık Yasası'ndan, üst düzey yönetici oldukları ve silahlı eylem talimatı vermelerinden dolayı yararlanamayacaklar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı