Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erbakan'ın cezasının infazı ertelendi

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

  Diyarbakır DGM tarafından ``Halkı kin ve düşmanlığa tahrik''ten bir yıl hapis cezasına çarptırılan Necmettin Erbakan'ın cezasının infazı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 4 ay süreyle ertelendi.

  Edremit Cumhuriyet Savcılığı tarafından sabah hakkında ``yakalama emri'' çıkarılan ve Altınoluk'taki yazlığında jandarma tarafından aranan Erbakan, 4 aylık ertelemeye karşılık 200 milyon lira teminat yatırdı. Edremit Savcılığı'nın ``yakalama emri''nin ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın erteleme kararıyla hükümsüz hale geldiği bildirildi.

  Erbakan hakkındaki ``yakalama emri''ni çıkaran Edremit Cumhuriyet Savcısı İbrahim Can Demircioğlu ise Erbakan'la ilgili dosyayı, Adalet Bakanlığı'nın isteği üzerine Ankara'ya gönderdiği belirtirken, yaptığı işlemin hukuka uygun olduğunu savundu. ``Bu daha çok tartışılır. İleride bizim de söyleyeceklerimiz olacaktır. 401. madde açılıp bakıldığında, 1 haftalık süreç olmadığı görülecektir. Ben herşeyi söyledim. Bu süreçte hiçbir şeyi yanlış yaptığıma inanmıyorum'' diyen Demircioğlu, yakalama emrini yürürlükten kaldırıp kaldırmadığına ilişkin soruya da, ``Ben böyle birşey yapmadım. Müzekkereyi dosyaya koydum. Ankara'ya gönderdim. Oradakiler kaldırır mı kaldırmaz mı bilemem'' yanıtını verdi.

  Edremit Cumhuriyet Savcısı Demircioğlu'nun ``yakalama emri'' çıkarması İstanbul'da bulunan Erbakan ailesi ve avukatları üzerinde soğuk duş etkisi yaratttı. Yakalama emri çıkarılacağından önceki akşam haberdar olan avukatlar, önceki akşam Edremikt Savcılığı'na yıldırım telgraf çekip dosyanın Ankara'ya gönderilmesi isterken, de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na infazın 4 ay süreyle ertelenmesi başvurusunda bulundular. Erbakan'ın avukatları, Edremit Savcılığı'nın süre dolmadan yakalama emri çıkardığını da savunarak, sürenin bugün dolduğunu bildirdiler.

  EVİM TADİLATTA

  Avukatların başvurusunda, erteleme gerekçesi olarak, ``Ankara'daki evinde tamir ve onarım çalışmalarının üç-dört ay süreceği ve cezanın infazı sırasında ailesinin mağdur olmaması için gereken tedbirleri alabilmek amacıyla zamana ihtiyacının olduğunun'' belirtilmesi dikkat çekti. Diğer erteleme gerekçeleri arasında ise kapatılan RP'nin kayıp paraları nedeniyle açılan davalar ve RP'nin kapatılması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne açılan davanın sonuçlanma aşamasına gelmesi gösterildi.

  Ankara Cumhuriyet Savcılığı ise dosyanın Edremit Savcılığı'ndan henüz kendilerine ulaşmaması nedeniyle mahkumiyet kararını veren Diyarbakır DGM'ye faks çekerek, Erbakan'ın dosyasını istedi. Savcılığın, Erbakan'ın erteleme talebini en geç bugün karara bağlaması bekleniyor.

  JET ERTELEME

  Ankara Cumhuriyet Savcılığı da, Erbakan'ın avukatlarının başvurusu üzerine Edremit'ten dosyanın gelmesi beklemeksizin, Diyarbakır'dan istediği faks yanıtı üzerine cezanın infazını 4 ay süreyle erteledi. Erbakan'ın avukatları, bu ertelemeye karşılık 200 milyon lira teminat yatırdılar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı