Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erbakan'ı yakalama emri

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

  Diyarbakır DGM tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırılan yasaklı lider Necmettin Erbakan hakkında Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "yakalama müzekkeresi" hazırlandı. Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı, polis ve jandarma kuvvetlerine, "Erbakan'ın görüldüğü yerde yakalanması emri" verdi. Bunun üzerine harekete geçen jandarma ekipleri Altınoluk'taki yazlığa giderek baskın yaptı. Erbakan'ı bulamayan jandarma, tutanak tutarak yazlıktan ayrıldı.

  Daha önce Altınoluk'ta olduğu bilinen Erbakan'ın geçtiğimiz günlerde İstanbul'a gelerek Swissotel'e yerleştiği öğrenilmişti. Şimdi nerede olduğu tam olarak bilinemeyen Erbakan'la ilgili gelişmeler merakla bekleniyor. Bu arada Necmettin Erbakan'ın avukatı Yaşar Gürkan, müvekkili hakkındaki 1 yıllık hapis cezasının infazının 4 ay süreyle ertelenmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Edremit Cumhuriyet Savcılığı ise dosyanın kendilerinde olduğu gerekçesiyle bu erteleme başvurusunun geçersiz olduğunu açıkladı.

  ERBAKAN'I MAHKUM EDEN YARGI SÜRECİ:

  Erbakan, 1994 yılında Bingöl'de yaptığı bir konuşma nedeniyle Diyarbakır 1 Nolu DGM'de tarafından yargılanarak TCK'nın 312/2'nci maddesi uyarınca 1 yıl hapse çarptırıldı. Erbakan, aldığı ceza nedeniyle İnfaz Yasası'na göre 4 ay 26 gün hapis yatacak.

  Erbakan'ın yaptığı temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Erbakan'ın "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçunu düzenleyen TCK'nın 312/2 maddesinden aldığı bu cezayı onadı. Oybirliğiyle verilen kararla Erbakan, ömür boyu siyasi yasaklı hale geldi.

  Erbakan, 4 ay 26 günlük cezasını çekmesinin ardından üç yıl sonra mahkemeye başvurarak "Memnu hakları"nın iadesini talep edebilecek. Mahkeme, bu talebi yerinde görürse, Erbakan'ın siyasi yasağının kaldırılması gündeme gelebilecek.

  İŞTE ERBAKAN'I YAKAN SÖZLER

  Bu ülkede 12 parti yok, 2 tane parti var. Hak ve batıl, hakkı temsil eden, Bingöllü kardeşlerimin imanını temsil eder. Kanunlarımızı gavurlar yapacak... Bu ülkenin evlatları asırlar boyu mektebe başlarken besmeleyle başlar. Siz geldiniz besmeleyi kaldırdınız; yerine, Türküm, doğruyum... Sen bunu söyleyince öbür taraftan da Kürt kökenli Müslüman evladı, ‘‘Ya öyle mi? Ben de Kürdüm, daha doğruyum’’ deme hakkını kazandı. Bunlar başörtüsüne müsaade etmiyor. Hırıstiyanlara uşak olmayacağız. Dünya İslam Birliği'ni kuracağız.

  Hepsi Müslüman evladı, Müslüman kardeşiydi, onun için ilaç budur... Çünkü Adil Düzen'de herkese inanç hakkı verilir, herkes kendi anane örfüne göre yaşayacak, herkes dini ibadetini rahatça yerine getirecek. Bak bunlar başörtüsüne bile müsaade etmiyor hálá. Adil Düzen'de herkes inandığı yolda yürüyecek, herkes çalışacak, herkes kendi dinini tedris edecek. Herkes bütün insan haklarını kullanacak, anasından doğduğu dil neyse elbette o dili kullanacak, bunlar en tabii insan haklarıdır... O Meclis yine inananların eline geçecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı