Gündem Haberleri

  Erbakan'ı Avrupa'da İngilizler savunacak

  Hürriyet Haber
  07.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde İngiliz avukatlar savunacak. Erbakan, AİHM'ye önümüzdeki hafta hem partisi, hem de kendisi için ayrı ayrı yapacağı başvurular için, bir İngiliz avukatlık şirketiyle anlaşıyor.

  Erbakan, hukukçu kurmaylarıyla birlikte hazırladığı başvuru dilekçesini Türkçe ve İngilizce olarak kaleme aldı. Erbakan, hazırlanan dilekçeyi, ekleriyle birlikte 5 bin sayfayı aşan dava dosyasıyla birlikte bugünlerde, partisini ve kendisini savunmak üzere anlaşma imzalayacağı İngiliz avukatlık şirketine gönderecek. Şirketin dosyayı incelemesinden sonra anlaşma imzalanacak. Anlaşmanın imzalanmasının ardından da RP'yi ve Erbakan'ı 40 kişilik bir İngiliz avukatlar ordusu savunacak.

  AİHM'ye, RP ve Erbakan'ın dışında Anayasa Mahkemesi kararıyla siyasi yasak getirilen Şevket Kazan ile Ahmet Tekdal da kişisel başvurularda bulunacaklar. Kazan ve Tekdal'ın yanısıra, kapatılan RP'nin eski Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk ile yine Anayasa Mahkemesi kararıyla siyasi yasak getirilen eski Ankara Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan'ın da AİHM'ye kişisel başvuruda bulunmayı düşündükleri bildirildi.

  Erbakan'ın hukukçu kurmayları, AİHM'ye yapılacak başvurulardaki temel hukuki dayanakları, ‘‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin düşünce açıklama özgürlüğüyle ilgili 9. maddesi, örgütlenme özgürlüğüyle ilgili 11. maddesi ve yetkili yargıç önünde yargılanma hakkı’’ olarak açıkladılar. Aynı kaynak, Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan'ın, Erbakan'ın TBMM'de yaptığı ve kapatma kararına dayanak oluşturan ‘‘kanlı mı, kansız mı’’ sözleriyle ilgili takipsizlik kararının da, AİHM'deki en önemli savunma kanıtlarını oluşturacağını söyledi.

  Bu arada, halkı kin ve düşmanlığa sevketmekten 1 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Nisan ayında cezaevine girecek olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmak için İngilizce savunma hazırladığını söyledi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı