Gündem Haberleri

  Erbakan yasaktan kurtulamadı

  Hürriyet Haber
  03.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP milletvekillerinin Necmettin Erbakan'ın siyaset yasağını delmek için Anayasa Komisyonu'nda yaptıkları operasyon amacına ulaşamadı. Yasaklı kişilerin siyasi parti listesinden aday olmasını engelleyen düzenlemeyi değiştirmeye çalışan FP'lileri, DYP'nin desteği de amaçlarına ulaştıramadı.

  Komisyon, Anayasa'ya uyum çercevesinde Siyasi Partiler Yasası değişikliği görüşmelerine devam etti. Dört haftadır süren görüşmelerde teklifin en çok tartışma yaratan 14'üncü maddesi kabul edildi. FP'lileri yakından ilgilendiren 14'üncü madde, kapatılan siyasi partiler ve mensuplarının yasaklarını belirliyor.

  FP milletvekilleri, yeni düzenlemenin Anayasa'dan daha ileri kısıtlamalar getirdiğini belirttiler. FP'liler, ‘‘Anayasa eylemleri nedeniyle bir siyasi partinin kapatılmasına neden olan kişilerle ilgili yasakları belirliyor. Bu düzenlemede bir siyasi partinin listesinden aday olmasına engel bir hüküm yok’’ dediler. İktidar ortakları ise ‘‘Yasaklar 5 yıllık süre için geçerli. Bu sürede, bu kişilerin milletvekili olarak dahi kalmaları istenmezken, yasağın hemen ardından bir parti listesinden yeniden milletvekili seçilmesini istiyorsunuz’’ dediler. DSP'liler de ‘‘Herkes yaptığı eylemin cezasını çekmelidir. Bir partinin kapatılmasına neden olacak kadar ağır bir suç işleyen kişiye dolaylı af getirilemez’’ dediler.

  Adalet Bakanı Oltan Sungurlu da FP'nin istediği düzenlemeyi yapmanın Meclis'te iki tip milletvekili yaratacağını kaydetti. Sungurlu, ‘‘Ortaya eksikli ve tam olmak üzere iki milletvekili tipi çıkacak. Eksikli olanlar ne partide yönetici, ne kurucu, ne de genel başkan olacabilecekler. Tüm milletvekilleri ise istedikleri makama aday olabilecekler. Anayasal düzene yeni bir tanım sokuyorsunuz’’ dedi.

  FP milletvekilleri maddeden ‘Siyasi partiler bu kişileri hiçbir şekilde aday gösteremez’ cümlesinin çıkarılmasını istediler. Oylamada 12'ye karşı 8 oyla FP'nin önergesi reddedildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı