Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erbakan: Suçumuzu bilmiyoruz

  Hürriyet Haber
  09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erbakan, partisinin kapatılma davasının ‘Türkiye açısından bir yüz karası’ olduğunu söyledi. Erbakan, ‘‘Suçumuzun ne olduğunu bilmiyoruz. Hakkımızda iddia edilenlerin hiçbirinin hukukta yeri yok’’ dedi.

  RP Lideri Necmettin Erbakan, geçmişte eleştirdiği Batı'ya da sığınarak, laiklik ve demokrasinin Batılı normlar içerisinde Türkiye'de uygulanması gerektiğini söyledi. RP'nin kapatılması davasını sınıfsal temellere oturtan Erbakan, ‘‘Tekelci sermaye Anadolu aslanlarının ve ülkenin tamamen gelişmesinden hoşnut değil’’ iddiasını tekrarladı.

  Erbakan, başbakanlığı döneminde görüşme yasağı getirdiği basın mensuplarının da arasında bulunduğu çok sayıda gazeteciye dün Sheraton Oteli'nde öğle yemeği verdi. Geçmişte, ‘‘Tekelci, kartelci, yalancı’’ diye eleştirdiği Türk basınına övgüler düzerek sözüne başlayan Erbakan, Türkiye'de 120 yıldan beri demokrasinin bulunduğunu iddia etti. Erbakan, modern, çağdaş, gelişmiş bir ülke arzuladıklarını bildirdi. Uluslararası anlaşmaların iç hukukun ayrılmaz bir parçası olarak anayasa gibi uygulanması gerektiğini vurgulayan Erbakan, RP'nin kapatılma davasının hukukla alakasının olmadığını söyledi.

  Anayasa Mahkemesi'ne esas hakkındaki görüşlerini aktardıklarını da vurgulayan Erbakan, ‘‘Davanın içinde hukuki bir şey olmamasına rağmen bu konuya ehemmiyet verdik’’ dedi. Yargıtay Başsavcısı'nın mütalaasını ‘‘Bir garabet’’ diye niteleyen Erbakan, ‘‘Türkiye'de parti kapatma diye bir şey yoktur’’ dedi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne de atıfta bulunan Erbakan, ‘‘Buna göre fikir hürriyeti olacak ve cinayet olmayacak. Ancak terörist eylemlere, örgütlere müsaade edilmemek denilmektedir’’ dedi. Siyasi partiler yasasının parti kapatmaya ilişkin maddelerinde de kendilerine isnat edilen suçların hiçbirinin yer almadığını belirten Erbakan, Yargıtay Başsavcısı'nın da dava açılmadan 3 ay önce ‘RP’nin laikliğe aykırı bir davranışı yok' demeçlerini verdiğini kaydetti. Erbakan, TBMM'de hükümetin laikliğe aykırı davranışta bulunduğu iddiasıyla verilen gensorudan sonra, savcının tavrının değiştiğini vurguladı. Erbakan, ‘‘Biz suçumuzun ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece bir gönderme yapılıyor, odak olma deniliyor. Bir partinin odak, mihrak olması nasıl olur, bunlar tanımlanmış. Zaten laikliğe aykırılık ta Türkiye'de suç değil. Çünkü 163'üncü madde kalkmış. Yani davanın temeli yok’’ dedi. Erbakan, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da kendilerine en büyük destek olduğunu iddia etti.

  Erbakan, RP’nin kapanması halinde kendi oylarına göz diken DYP lideri Tansu Çiller'e de göndermede bulundu. Erbakan, ‘‘Demokraside parti kapatmak yoktur. Bir tanesi kapanırsa yenisi kurulur. Bir tane oy da bir tarafa gitmez. Eğer kapanırsa bu Türkiye'nin alnında kapkara bir leke olur’’ dedi.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı