Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erbakan: Çok isabetli ve zaruri bir karar

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 15:05 | Son Güncelleme: 13.12.2001 - 15:05

  Kapatılan Refah Partisi'nin son Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, RP`nin temyiz başvurusunu oybirliği ile kabul etmesini, "Zaten aksi beklenemezdi, çok isabetli ve zaruri bir karar" olarak değerlendirdi.

  Erbakan, Ankara`ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı`nda gazetecilerin sorusu üzerine, AİHM`nin kararının Türkiye, Avrupa ve dünya için önemli olduğunu belirtti.

  ``AİHM`nin bu kararı, çok isabetli ve zaruri bir karar. Aksi zaten düşünülemezdi`` diyen Erbakan, bu kararın 17 hakimden oluşan Büyük Kurul tarafından da kabul edileceğine inandığını söyledi.

  Erbakan, AİHM kararlarına uymayı kabul eden Türkiye`nin de bu karara saygı duyacağını ifade ederek, bu sürecin ardından RP`nin yeniden hayata geçmesinin hukuka uygun olacağını savundu.

  "Böyle bir girişim var mı?" sorusu üzerine de Erbakan, "Henüz erken" yanıtını verdi.

  BÜYÜK DAİRE AİHM'NİN POZİSYONUNA AÇIKLIK KAZINDIRACAK

  Necmettin Erbakan`ın Fransız avukatı Laurent Hincker, temyiz vazifesi gören Büyük Daire`nin, parti kapatılması konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin (AİHM) pozisyonuna tam açıklık kazandıracağını söyledi.

  Kapatılan RP`nin son lideri Erbakan ve diğer parti yöneticilerinin Strasbourg`daki avukatı Hincker, AİHM`de bugün çıkan karar ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.  Hincker, karışık davalara, Büyük Daire`nin baktığını hatırlattı.

  AİHM`nin 3. dairesinin Refah Partisi ile ilgili Temmuz ayında aldığı kararı anlamakta güçlük çektiğini belirten avukat, AİHM`nin konu ile ilgili pozisyonunun tam açıklığa kavuşması açısından başvurunun Büyük Daire`ye gönderilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

  Avukat, 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire`nin, davanın genelini tekrar gözden geçireceğini hatırlattı ve daha önce incelemeye alınması kabul edilmeyen maddelerin de, tekrar değerlendirileceğine işaret etti.

  AİHM`nin Türkiye ile ilgili olarak daha önce parti kapatılması konusunda 3 kez Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`nin 11. maddesinin ihlal edildiği yolunda karar aldığını söyleyen avukat, ``Büyük Daire, Refah Partisi, laiklik karşıtı faaliyetlerin merkezi mi değil mi, demokrasinin korunması ve demokratik toplum için bu partinin kapatılması gerekli miydi sorularına yanıt verecek`` diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı