Gündem Haberleri

  Erbakan, artık ‘Batı Kulübü’nün parçası

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Birbiri ardına kapatılan partileri ve Batı'ya olan ağır eleştirileriyle yıllardır gündemden inmeyen, yasaklı lider Necmettin Erbakan ve takipçileri, artık iyiden iyiye ‘Batı Kulübü’nün bir parçası haline geldiler. Batı'yı en ağır dille eleştiren Erbakan önce kızlarını, Türkiye'nin en pahalı iki otelindeki gösterişli düğünlerle evlendirdi. Erbakan, büyük kızı Zeynep'in Ankara Sheraton'da, küçük kızı Elif'i de İstanbul Çırağan'da dünyaevine soktu.

  Erbakan, Çırağan'ın boğaz manzaralı terasındaki düğünde, aynı yerde bir hafta önce oğlunu evlendiren Almanya'nın eski Başbakanı Helmuth Kohl'e benzeyen tavırlar sergiledi. Erbakan, tıpkı Kohl'ün gelinine yaptığı gibi kızı Elif'i koluna girerek düğünün yapıldığı salona getirdi. Kızını balayı için İngiltere, ardından da Venedik'e gönderen Erbakan, son olarak oğlu Fatih'in ‘Batılı usüllerle’ gerçekleştirilen mezuniyet törenine katıldı.

  ‘GAVUR ADETİ’ DİYORDU

  Fatih Erbakan, Başkent Üniversitesi'ndeki mezuniyet töreninde, bir zamanlar babasının en ağır eleştirileri yönelttiği Batı'daki mezuniyet törenlerinde olduğu gibi ‘kep fırlatma’ törenine bile katıldı. İslamcı kesim, uzun yıllar ‘papaz okulu’ diye niteledikleri yabancı kolejlerdeki bu cüppeli-kepli bu mezuniyet törenlerine ‘‘Gavur adeti’’ eleştirisini yönelmişti.

  Erbakan'ın liderliğini üstlendiği siyasi hareketin yıllar önce Başbakan Bülent Ecevit'in Robert Kolej'den mezuniyeti nedeniyle yaptığı ‘‘Papaz muhallebisiyle yetişip de solcu olunmaz’’ eleştirisi hálá akıllarda. Robert Kolej mezunu DYP Lideri Tansu Çiller de benzer eleştirilerine hedef olmuştu.

  Babasının elini öptü

  Fatih Erbakan, Başkent Üniversitesi'nden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. 10'uncu Yıl Marşı'nı söyleyip, kepini havaya fırlattı. Diplomasını veren babası Erbakan'ın da elini öptü. Fatih Erbakan, ‘‘Politikaya girmeyi düşünüyor musunuz?’’ sorusuna, ‘‘Neden olmasın? Bana bir görev düşerse her zaman hazırım’’ yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı