TOKAT HABERLERİ

Erbaa’da 5,1’lik Depremin Ardından

IHA
15.10.2015 - 14:17Son Güncelleme :

Tokat’ın Erbaa ilçesinde meydana gelen 5.1’lik depremin ardından 21 artçı sarsıntı meydana gelDİ.

IHA

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Tokat İl Temsilcisi Taha Yasin Yüzbaşıoğlu, fay yapısı incelendiğinde yakın zaman diliminde Tokat ve çevresinde ’büyük bir depremin beklenmediğini’ söyledi.
Tokat’ın Erbaa ilçesinde meydana gelen 5.1’lik depremin ardından 21 artçı sarsıntı meydana gelirken yaşanan gelişmeleri Jeofizik Mühendisleri Odası Tokat İl Temsilcisi Taha Yasin Yüzbaşıoğlu değerlendirdi. Yüzbaşıoğlu, depremlerin olduğu bölgenin ’Kuzey Anadolu Fay Hattı’na(KAF) yaklaşık 6-7 km mesafede olduğuna dikkat çekerek, “Depremlerin dağılımına bakılırsa ana fayın yan kollarında oluşmaktadır. Kuzey Anadolu Fayı’nın tarihinde oluşturduğu büyük depremlere bakıldığında enerji boşalımlar hep batıya doğru olmuştur. KAF hattında 1903 yılında Muş Malazgirt depreminden günümüze doğru oluşan depremler batıya doğru ilerlemiş ve en son 2014 yılında Gökçe Ada’da oluşan deprem de bu teorimizi doğrulamaktadır. Evet, yapılan istatiksel hesaplamalara göre Tokat bölgesinde deprem bekleniyor ama yukarıda anlatmaya çalıştığım teoriye göre fay yapısı incelendiğinde yakın zaman diliminde Tokat ve çevresinde büyük deprem beklememekteyim. Küçüklü büyüklü artçı depremler olması muhtemeldir. Ancak oluşan ilk depremden daha büyük bir deprem olmayacağı kanaatindeyim” dedi.
Tokat’ın 1. derecede deprem bölgesinde yer aldığına dikkat çeken Yüzbaşıoğlu, binaların statik hesapları yapılırken mutlak surette zemin etütlerinden elde edilen zemin özelliklerine dikkat edilmeli ve hesaplamaların bu verilerin ışığında yapılması gerektiğini ifade ederek, “Aksi takdirde bina ve zeminin uyumu sağlanmadığı sürece riskin ortadan kalktığını söylemek sağlıklı olmayacaktır" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Erbaa’da 5,1’lik Depremin Ardından hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 14 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erbaa’da 5,1’lik Depremin Ardından haberi güncellenecektir.

  TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   15:05
  • Akşam
   17:22
  • Yatsı
   18:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  TOKAT NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Vitamin Ecz. Eczanesi

   Tokat
  • Tokat Ecz. Eczanesi

   Tokat
  Sayfa Başı