GAZİANTEP HABERLERİ

'Erasmus Plus'un 30 yıllık hikayesi toplantısı

DHA
16.10.2017 - 18:54Son Güncelleme :
DHA

Mustafa KANLI/GAZİANTEP,(DHA)- GAZİANTEP Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Avrupa Birliği Bakanlığı, YÖK ve Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu koordinatörlüğünde 'Erasmus’tan Erasmus+'a 30'uncu yıl Hikayesi' programı düzenlendi.
Toplantıya; Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyi Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu, Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabrial Munuera Vınals, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu katıldı. Çok sayıda öğrencinin ve akademisyenlerin de katıldığı programda Erasmus Plus’a ait konular ele alınırken yurt dışında eğitim görmenin faydalarına değinildi. 
Programda öğrencilere seslenen Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, "Gaziantep’te toplam 629 Avrupa birliği projesine 117 milyon euro gibi bir hibe desteği sağlanmış durumda. Projelerden şuan için 69 tanesi halen aktif olarak Gaziantep'te hizmetlere devam ediyor bu projelerin 59 tanesi ise ulusal ajansımız tarafından sağlanmış desteklerle halen devam etmekte olan projelerimizdir. Bu 59 projeye sağlamış olan kaynak ise yaklaşık olarak 3.4 milyon civarında bir rakam" dedi.
Eğitime çok önem verdiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı ile bizim öğrencilerimiz ve bütün dünya öğrencilerinin bir araya geldiği bu programın devamlılığını çok mühim olarak görüyorum. Çünkü yaşadığımız bu dünyada daha adaletli olması için dünya barışına dünyanın sosyal adaletine nasıl kavuşacağına baktığımız noktada bu programların çok daha önemli olduğunu görüyoruz. Değerli gençler sizler bizim geleceğimizsiniz yarınlarımızsınız. Artık dünya vatandaşlığından bahsediliyor geleceğin liderlerisiniz. Siz ne kadar geleceğinizi ayarlanırsanız ülke ve dünya o kadar emin ellerde olacak, işte o yüzden bir gecekondudan bakan çocuğun ufkuyla Mimar Sinan'ın eserlerinin içersinde yeşil bir dünyaya bakan çocuğun ufku aynı olabilir mi? O yüzden bizim sizin ufkunuzu genişletmek, yaşamınıza dokunmak, bütün dünya vatandaşları adına ve fırsat eşitliği sunmak adına bu programları kuvvetli bir şekilde destekleriz" şeklinde konuştu.
Bir çok anlamda modernize olunduğunu ifade eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür de, "Tarihinden kopmadan geleceğe de vizyon biçen bir ülke olarak artık sadece yurtdışına öğrenci gönderen değil, yurtdışından çok sayıda öğrenci alan bir ülkeyiz. Biz uluslararası 120 bin öğrencisi ile emin adımlarla, yabancı öğrencilerini huzur içersinde eğiten ülkenin insanlarıyız. Gaziantep’te bunun en önemli örneklerinden birisidir. Erasmus başlangıçta sadece öğrenci değişim programı gibi bir işlem görüyordu. Zaman içerisinde öğretim üyeleri ve hatta toplumun diğer Sivil Toplum Kuruluşları bir araya gelsin proje üretsinler diye istendi. Ben buradan Ulusal Ajansımıza çok çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabrial Munuera Vınals da, şunları söyledi:
"Avrupa Birliği’nin en meşhur programlarından biri olan Erasmus 30 yıldır gençlere fırsatlar sunmaktadır. Sosyal ve kültürel becerileri, hayati becerileri geliştirmekle aktif yurttaşları desteklemektedir. İnsanları birbirine bağlayan ve bir birlikte çalışmalarını sağlayan bir program 1987 yılında yüksek öğrenim öğrencileri için mütevazı bir hareketlilik programı olarak ilk yıl sadece 3 bin 2 yüz öğrenci ile başlayan programdı. Şimdi ise 30 yılda her yıl yaklaşık 3 yüz bin yüksek Öğrencisinin yararlandığı öncü bir program haline gelmiştir. Başlangıçtan bu yana programları kapsayıcı bir biçimde büyümüş ve yaygınlaşmıştır. Hem yükseköğretim hem de mesleki öğrenim gören öğrencilere araştırma, gençler arasında karşılıklı gönüllülük ve eğitim gibi birçok imkan sağlamaktadır."
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Erasmus Plus'un 30 yıllık hikayesi toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı