Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Erasmus ile 89 bin öğrenci yurtdışında eğitim aldı

  Gülseven ÖZKAN
  16.09.2013 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Türk Ulusal Ajansı’ndan alınan bilgilere göre, Türkiye’de bugüne kadar toplam 89 bin öğrenci Erasmus programından yararlanarak yurtdışında eğitim aldı. 2013-2014 akademik yılında ise yaklaşık 18 bin öğrencinin programa katılması bekleniyor.

  Türk Ulusal Ajansı, Avrupa Birliği’nin eğitim ve gençlik alanındaki programlarının Türkiye’de yürütülmesinden sorumlu bir kuruluş olarak 2003 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Her yaştan ve kesimden kişiye Avrupa’da ücretsiz eğitim ve kişisel gelişim imkanları sunuyor. Garsonundan çiftçisine; öğrencisinden ev hanımına kadar herkes yurtdışında okuma, mesleğiyle ilgili alanlarda bilgi ve tecrübe edinme fırsatlarından faydalanabiliyor.
  Yürütülen programlar; kurumlara, sivil toplum örgütlerine, bir amaç etrafında toplanmış gençlik gruplarına yapacakları projeler ile ilgili destek şeklinde yapılıyor. Ayrıca kişiler programlardan alanlarıyla ilgili konularda eğitim almak, öğrenim görmek, gönüllü hizmetlerde bulunmak için de yararlanabiliyor. Türk Ulusal Ajansı Başkanı Bülent Özcan ile, üniversite öğrencilerinin katılabildiği Erasmus ile birlikte uygulanan programları konuştuk.

  Erasmus Programı ve amacı nedir?

  Avrupa Birliği programı olan Erasmus, yükseköğretim kurumlarının ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlıyor. Hedef kitlesi ise; üniversitelerin akademik/idari personeli, lisans/yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşuyor.

  Eğitim ve gençlik alanındaki programların katılımcılara faydaları neler?

  Projeler katılımcıların birçok yönden kendilerini geliştirmelerine katkı sağlıyor. Gençler bireysel, sosyal ve mesleki becerilerini geliştirme fırsatı yakalıyor. Daha kolay iş bulabiliyor veya çalışma ortamlarında yükselebiliyor. Çalışmalar sayesinde gençlerin yurtdışı konusundaki önyargıları ortadan kalkıyor ve girişimcilik ruhları ön plana çıkıyor.
  Programlar kalifiye, entellektüel ve donanımlı bireylerin yetişmesine olanak sağlamak amacıyla düzenleniyor. Bireyler yurtiçi ve yurtdışındaki sektörlerde daha kolay kabul görüyor. Kişilerin vizyonları genişliyor, kendilerini ulusal ve uluslararası platformda çok daha iyi ifade etme şansı yakalıyorlar. Türkiye eğitim sistemine uluslararası bir boyut kazandırılırken insan kaynağımızın gelişimine de büyük katkı sağlanıyor.

  Erasmus nasıl uygulanıyor? Hangi ülkelerde geçerli?

  Erasmus; Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke, Avrupa Ekonomik Alanı (EFTA) üyesi ülkeler (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre) ve aday ülke statüsündeki Türkiye’de bulunan yükseköğretim kurumlarına açık. Bu ülkelerdeki yükseköğretim kurumları kendi aralarında yaptıkları ikili anlaşmalar ile faaliyetler yapılıyor. Türkiye AB üyesi olmadığı için anlaşma yapacağı kurumun mutlaka 28 AB üyesi ülkelerden olması gerekiyor.

  Hangi proje ve programlar tercih ediliyor?

  Türk Ulusal Ajansı, ülkemizde yürütülmesinden sorumlu olduğu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları aracılığıyla AB üyesi ülkelerle işbirliği içerisinde kişisel ve mesleki alanlarda eğitim fırsatları sunuyor. Okul eğitimi, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlere yönelik olarak yürütülmekte olan programlardan ülkemizde en çok tanınanı ise yüksek öğretim alanına yönelik Erasmus programı.

  Türkiye’de kaç üniversite Erasmus programı uyguluyor?

  Programa katılım, yükseköğretim kurumlarının Avrupa Komisyonu’na yaptıkları başvurunun kabul edilmesi halinde oluyor. 2013-2014 akademik yılında 154 yükseköğretim kurumu Erasmus programına katılıyor. Programa dahil olmayan yüksek öğretim kurum sayısı ise 38.

  Erasmus Programı’ndan şimdiye kadar kaç kişi faydalandı?

  2012 ve 2013 yıllarına ait sayısal bilgiler henüz net değil ama bugüne kadar yaklaşık 89 bin kişinin faydalandığını söyleyebiliriz. 2013-2014 akademik yılında ise yaklaşık 18 bin öğrencinin programdan yararlanması bekleniyor. Son yıllarda öğrenci sayısının artmasının nedeni Erasmus program bütçesindeki yüzde 70 oranındaki artış.

  Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı nedir?

  AB ülkelerinden Türkiye’ye gelen öğrenci sayısı 2011-2012 dönemi için 5 bin 649 kişi. 2012-2013 dönemi sayıları da kesin olarak elimizde değil ama yaklaşık 7 bin 300 kişi. Bu öğrenciler, hem ülkemizi yakından tanıma fırsatı buluyor, hem de kendi ülkelerine dönüşlerinde, karşılıklı önyargıların kırılması yönünde birer kültür elçisi oluyor.

  En fazla hangi ülkeden katılım sağlanıyor?

  Programa katılan ülkeler arasında 2011-2012 akademik yılı rakamlarına göre en çok öğrenci alan 39 bin 300 kişi ve en çok öğrenci gönderen 39 bin 545 kişi ile İspanya oldu.

  Türk öğrenciler en çok hangi ülkeleri tercih ediyor?

  Türkiye’den giden öğrenciler açısından bakıldığında ise en çok öğrenci alan ülke 13 bin 684 kişi ile Almanya. Bu ülkenin ardından sırasıyla Polonya, İtalya ve İspanya takip ediliyor.

  Program ve projeler için ne kadar bütçe ayrıldı?

  Kuruluşundan bu yana geçen 10 yıl içinde vatandaşların proje ya da bireysel faaliyet imkanlarından faydalanabilmesi için Türk Ulusal Ajansı 500 milyon Avro’nun üzerinde hibe tahsis etti. 2004-2012 yılları arasında 300 bin civarında kişi bireysel ve proje faaliyetleri üzerinden programlardan faydalandı. 2012 yılı için de ise 55 bin kişi yurtdışına gönderilmesi hedeflenirken bu sayı 61 bin olarak açıklandı. 2013 yılı için hedeflenen rakam ise 70 bin. Hibe miktarı açısından ise 2004 yılında 14 milyon Avro hibe tahsisatı yapıldı, 2012 yılında bu rakam 112 milyon Avro’ya yükseldi. Türkiye topluluk programlarına diğer Avrupa ülkelerinden çok sonra dahil olmasına rağmen bütçe büyüklüğü açısından Avrupa genelinde Fransa ve Almanya’nın ardından 3’üncü sırada.

  Erasmus Programı’ndan yararlanma koşulları neler?

  Önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencileri kayıtlı oldukları üniversitenin yapmış olduğu ikili anlaşmalar çerçevesinde Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği’nden faydalanabiliyor. Faaliyetin süresi aynı akademik yıl içerisinde; 3 ila 12 ay arasında (1,2 veya bazı ülkelerin sistemine göre 3 dönem) olabilir. Önlisans ve lisans programlarının birinci sınıfını bitirmiş olan öğrenciler Erasmus Öğrenim Hareketliliği programdan yararlanabiliyor. Öğrenciler bu programdan sadece bir kez hibeli olarak faydalanabiliyor. Öğrenci seçiminde akademik başarı düzeyi ve dil seviyesini belirleyen puanların en yüksekten aşağıya doğru sıralanmasıyla katılmaya hak kazanacak kişiler belirleniyor.

  Öğrencilere neler öneriyorsunuz?

  Erasmus programına katılmak isteyen öğrenciler, program hakkında bilgi edinmekten seçilerek programdan yararlanmaya kadar her aşamada üniversitelerinin Uluslararası İlişkiler Ofisi, Dış İlişkiler Ofisi, AB Ofisi gibi farklı adlar altında yapılandırılan Erasmus Koordinatörlükleri ile irtibat halinde olmalılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı