Erasmus 1 milyon bebeğin doğmasına sebep olmuş!

Birce BORA / LONDRA
24.09.2014 - 11:15 | Son Güncelleme:

Avrupa Komisyonu’nun gerçekleştirdiği yeni bir araştırma Türkiye’nin de parçası olduğu Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na katılıp altı ay ya da bir yıllığına yabancı bir ülkede eğitim gören üniversite öğrencilerinin, burada kurdukları ilişkiler sonucunda bir milyondan fazla bebek dünyaya getirdiğini ortaya çıkarttı.

28 AB ülkesininin yanı sıra İsviçre, İzlanda, Norveç, Lichtenstein ve Türkiye’den öğrencilerin katıldığı Erasmus Programı’nın başarısını ölçmek için 88 bin’den fazla öğrenci, öğretmen ve işveren ile görüşen yetkililer, programa katılan öğrencilerin 4’te birinin uzun süre birlikte oldukları partnerleri ile bu sırada tanıştığını da ortaya çıkarttı.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Pia Ahrenkilde Hansen konu ile ilgili yaptığı açıklamada program sonucunda 1 milyon bebeğin dünyaya geldiğini gösteren istatistiğin “mutluluk verici” olduğunu ve bu rakamın “programın bir çok pozitif değer yarattığını kanıtladığını” söyledi.

227 sayfalık Erasmus araştırmasında, programa katılan öğrencilerin hayatlarının geri kalanında doğduklarından farklı bir Avrupa ülkesinde yaşamaya da daha meyilli olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, Erasmus programına katılan öğrencilerin %40’ının eğitimlerini tamamladıktan sonra yabancı bir ülkede çalıştığını belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı