Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Er Ryan ve Shakespeare'in Oscar yarışı

  Hürriyet Haber
  31 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ocak 1999 - 00:01

  Oscar'ın habercisi olarak kabul edilen Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu.. Şimdi gözler Hollywood'un en büyük ödülü Oscar'a çevrildi. En iyi drama filmi ödülünün yanısıra yönetmeni Steven Spielberg'e de en iyi yönetmen dalında Altın Küre kazandıran Er Ryan'ı Kurtarmak, Oscar'ın da en güçlü adaylarından biri olarak gösteriliyor.

  Er Ryan'ı Kurtarmak filminin Oscar yarışındaki en zorlu rakibi ise üç Altın Küre Ödülü'ne değer görülen Shakespeare In Love (Aşık Shakespeare). Ancak eleştirmenler Spielberg'in filminin, bir komedi olan Aşık Shakespeare'den daha şanslı olduğunu söylüyorlar. Buna gerekçe olarak da ‘‘Akademi'nin genelde komedi filmlerine pek yüz vermemesini’’ gösteriyorlar.

  Başta Amerika olmak üzere tüm dündaya İkinci Büyük Savaş nostaljisi başlatan Er Ryan'ı Kurtarmak, öyküsünü gerçek bir olaydan alıyor. Robert Rodat'ın senaryosunu yazdığı, başrollerini Tom Hanks, Tom Sizemore, Matt Damon'ın paylaştığı filmin özellikle ilk 20 dakikasındaki savaş sahneleri, eleştirmenler tarafından ‘‘daha şimdiden sinema tarihine damgasını vurdu’’ şeklinde nitelendirilmişti.

  Oscar'ın güçlü adaylarından biri olarak nitelendirilen Shakespeare In Love'ın ağır topu ise, son dönemin en parlak kadın oyuncularından biri olan Gwyneth Paltrow. Güzel yıldız bu filmdeki rolüyle en iyi kadın komedi oyuncusu dalında Altın Küre'yi kucakladı. Aynı dalda en iyi film ödülüne değer görülen Shakespeare In Love, senaristleri Marc Norman ve Tom Stoppard'a da ödül getirdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı