Spor Er meydanında Japon pehlivan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Er meydanında Japon pehlivan

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Çömlekçi Köyü’ndeki yağlı güreşlerde pehlivanlar, birinci olabilmek için ter döktü.

Güreşleri görüntülemek için Japonya’dan gelen kameraman Oyoshi Yohei, er meydanını görünce dayanamayıp kıspet giyerek yağlandı ve güreş tuttu.

Çömlekçi Köyü’nde altıncısı bu yıl düzenlenen yağlı güreşlerde, Balıkesir, Denizli, Antalya, Manisa, İzmir ve Muğla’nın ilçelerinden 90 pehlivan mücadele etti. Minikler, teşvik, tozkoparan, deste, küçük orta, büyük orta, baş altı ve baş olmak üzere 8 kategoride yapılan güreşlerde kıran kırana mücadeleler oldu. Çömlekçi Köyü Spor Kompleksi’ndeki yağlı güreşleri CHP Bodrum İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk, Kaymakam Feridun Cemal Özdemir, Mumcular Belediye Başkanı MHP’li Birol Aydın ile Beşiktaş’ın eski Asbaşkanı ve Karamürsel’deki Levent Erdoğan Güreş Kulübü’nün yöneticisi Levent Erdoğan da izledi. Erdoğan’ın kulübünden milli güreşçiler Ahmet Taşçı, Gökhan Arıcı, Güngör Ekşi, Reşat Turgut ve Eyüp Ünlü’nün yanı sıra 15 güreşçi daha er meydanına çıktı. Japon turist kafilesinin de içinde bulunduğu yaklaşık 3 bin kişinin izlediği güreşler renkli görüntülere sahne oldu.

Güreşleri görüntülemek için Japonya’nın Osaka kentinden gelen MBS Osaka TV’nin kameramanı 25 yaşındaki Oyoshi Yohei de er meydanını görünce dayanamadı. Kıspet giyerek yağlanıp çayıra çıkan Japon pehlivan ısınma hareketleriyle göz doldurdu. İlk kez bir yağlı güreşe katıldığını söyleyen Yohei, ilk turda Aydın’dan Murat Yılmaz’ı yendi. Final güreşinde ise Fethiye’den 19 yaşındaki Alper Çınar’a yenildi. Ancak Yohei’nin güreşteki ustalığı izleyenlerden alkış aldı. İkinci olan Yohei pehlivana madalyasını Levent Erdoğan verdi. Çömlekçi Muhtarı Mustafa Oral da halı hediye etti. Erdoğan, şöyle dedi:

"Bu yıl güreş sporu UNESCO tarafından gündeme alındı ve değerlendiriliyor. Yağlı güreşler sadece Kırkpınar’da değil artık Türkiye’nin birçok kentinde, köyünde büyük ilgi görüyor. Gördüğünüz gibi bugün de burada bir festival havası esiyor. Futbol ile birlikte özellikle ata sporumuz güreşe destek vermeyi sürdüreceğiz."

Köy Muhtarı Mustafa Oral ise güreşlerin şenlik havasında geçtiğini belirterek, "Ata sporumuzu yaşatmak için güreşleri geleneksel olarak düzenliyoruz. Çevre il ve ilçelerden katılan yağlı güreşçiler, birinci olabilmek için er meydanında zor bir mücadele verdi. Bu yıl güreşlerimizden 15 bin TL gelir elde ettik. Çömlekçi Köyü Spor Kompleksi’nin yağlı güreş alanını tamamlamıştık. Bu yıl elde ettiğimiz gelir ile kompleksin eksiklerini giderip, bakımını yapacağız" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle