Gündem Haberleri

  Er Meydanı oldu Sel Meydanı

  Hürriyet Haber
  11.12.2014 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Edirne'nin yağmurla sınavı günlerdir devam ediyor. Bulgaristan'ın Kırcaali Barajı'ndan kontrollü olarak su salınması nedeniyle Tunca ve Meriç nehirlerinin debisindeki artış sürüyor, şehirdeki yaşam her geçen gün zorlaşıyor. Öyle ki araziler ve evler sular altında kaldı, öğrenciler zırhlı askeri araçlarla taşındı. Kırkpınar Güreşleri'nin de yapıldığı Er Meydanı, Sel Meydanı denebilecek hale geldi.

  Bulgaristan'ın Kırcaali Barajı'ndan kontrollü olarak su bırakılması ve komşu ülkedeki yağışlar nedeniyle yükselen debiler, kentte yaşamı olumsuz etkiliyor. Nehirlerin yer yer taşması sonucu tarihi Sarayiçi, Edirne Sarayı kalıntıları, Adalet Kasrı, Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı, Tavuk ve Kent ormanları ile Balkan Şehitliği hala su altında bulunuyor.

  EDİRNE SULAR ALTINDA

  KRİZ MASASINDAN KURULDU

  Nehir sularının kısmen üzerinden akması nedeniyle geçen hafta trafiğe kapatılan Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprüleriyle Karaağaç Mahallesi'ne alternatif ulaşımın sağlandığı Süvari Köprüsü'nden ulaşım henüz sağlanamıyor. Köprü girişinde su birikmesi nedeniyle İl Kriz Masası kararıyla kapatılan Tunca ve Meriç köprülerinden de askeri ve yüksek araçların geçişine izin veriliyor.

  PALETLİ AMBULANSLA HASTANEYE

  Meriç Nehri'nin debisi bin 500 metreküp/saniye, Tunca Nehri'nin ise 311 metreküp/saniye seviyelerinde ölçüldü.

  SOKAK HAYVANLARINA BOTLA YARDIM

  Bu arada, Karaağaç Mahallesi'nde oturan bir diyaliz hastası, paletli ambulansla Edirne Devlet Hastanesine götürüldü. AFAD ekipleri de Sarayiçi ve Suvari Köprüsü mevkisinde mahsur kalan sokak hayvanlarına botla ulaşarak yiyecek verdi.

  EĞİTİME 3 GÜN ARA VERİLDİ

  Karaağaç Mahallesi'ndeki 3 okulda yarın da eğitime ara verildi.

  BASKIN UYARISI

  Edirne Valiliği, bölgedeki vatandaşları Bulgaristan'dan nehirlere su salınması nedeniyle oluşabilecek baskınlara karşı uyarıda bulundu.

  "GEREKLİ YARDIM YAPILACAK"

  Meriç Kaymakamı Nurullah Karaman, yaptığı açıklamada, Meriç Nehri'nin seddelerinde güçlendirme çalışması yaptıklarını, su baskınından etkilenen vatandaşlara da gerekli yardımın yapılacağını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı