Epilepside ani ölüm geni bulundu

15 Nisan 2010 - 17:20:53

Bilim adamları, epilepsi hastalarında ani ölüm riskini on kattan fazla arttıran ve beyinde bir proteini etkileyen bir genetik değişikliği tespit etti.

ABD'nin Texas eyaletindeki Baylor Tıp Fakültesi, nöroloji bölümünde fareler üzerinde yapılan ve sonuçları dün yayımlanan araştırmada, uzun süredir epilepsinin kaynağı olduğundan şüphelenilen beyindeki normal dışı iyon kanallarını inceledi.

Beyindeki elektrik sinyali akımını düzenlemeye yardımcı "Kv.1" adı verilen potasyum iyon kanalını mercek altına alan nörologlar, bu iyon kanalının kalbin iyi çalışmasında kilit rolü bulunduğunu keşfetti.

Aslında protein olan bu kanallar, sinyalleri iletmesi ve iletişim kurabilmesi için nöronların elektrik akımı düzenliyor.
İnsanlarda, bu iyon kanalını düzenleyen gendeki bir mutasyon, anormal kas hareketleri ve motor hareketlerin koordinasyon sorununa neden olan sinkoplara yol açıyor.

Bilim adamları, önceki çalışmalarda "Kv1.1" olmayan farelerde önemli epilepsi belirtileri görüldüğünün ortaya çıkması üzerine, bu araştırmada iyon kanallarına odaklandı.

Etiketler:
Son Güncelleme : 15 Nisan 2010 - 07:25:48
Okuyucu Yorumları { Toplam 1 Yorum }
  • Fahri KARA 15.4.2010 08:09:30
    Mesailerini, <br>insanları nasıl öldürüm diye değil de, <br>nasıl yaşatırım diye uğraşan, <br>araştırmacı ilim evlatlarını candan kutluyorum. <br>Diğerlerini de lanetliyorum.
 
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeistanbulMHP